Bilgi Yeriniz

Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

07.10.2018
2.486
Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

Spor yanların, çocuklu ailelerin ve sağlıklı beslenen kişilerin mutfaklarında meyve sıkacağı mutlaka bulunur. Özellikle portakal, üzüm gibi sulu meyveler bakımından zengin olan aylarda oldukça çok kullanılır. Meyveler sıkılabileceği gibi ıspanak, maydanoz gibi sebzelerde sıkılır. Bu sebzelerin sıkarken içerisine limon konularak detoks suyu hazırlanabileceği gibi değişik meyvelerin karışımlarından vitamin ve mineral deposu içecekler hazırlanır.

Çocuklara marketlerden satın alınan meyve suları hiçbir katkı sağlamaz ve çocuklar meyve sularını katı meyveye göre daha çok tercih ederler. Meyveleri sıkıp çocuklara meyvelerden almaları gereken vitamin ve mineralleri hiçbir katkı maddesi olmadan almalarını sağlayabilirsiniz. Çocukların sevmediği meyveleri diğer meyvelerle karışık sıktığınızda yemediği bir meyveyi de rahatlıkla tüketmesini sağlarsınız. Bu nedenlerden dolayı meyve sıkacağı oldukça tercih edilen bir üründür. Kullanması ve tüketmesi güzel olduğu kadar temizlemesi de zordur. İyi temizlemek için ve bakteri oluşumunu engellemek için oldukça önemlidir.

Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

  • Katı meyve sıkacağı elektronik bir alet olduğundan dolayı temizleme işlemine geçilmeden önce mutlaka fişinin çekili olmasına dikkat edilmelidir.
  • Katı meyve sıkacağını açıp kapama tuşunu kullanmadan direk fişten çıkarmamanız gerekir. Eğer direk fişten çıkarırsanız tekrar kullanmaya başlayacağınızda tehlike yaratabilir.
  • Katı meyve sıkacağını neredeyse her marka ürettiği için her birinin kullanım mekanizması birbirinden farklıdır. Fakat her birinin kilitleme mandalı bulunur. Bu mandalı açın ve her paçayı birbirinden ayırın. Ayırdığınız parçalar meyve suyu haznesi, posa kabı, filtre kabı ve filtre olacaktır.
  • Bu parçalar çıkarıldıktan sonra geriye sadece cihazın gövdesi kalacaktır. Cihazın gövdesi elektronik bir sisteme sahip olduğu için bunun dış kısmını sadece nemli bir bez izle temizleyin. Gövde temizliğinde kimyasal madde kullanmayınız. Leke oluşumunu engellemek için mikro fiber bir bez ile temizleyebilirsiniz.
  • Fiş kablosunu da nemli bez ile silebilirsiniz.
  • Filtre dışındaki parçaları suyun altında bulaşık deterjanı ya da sabun kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
  • Filtre temizliğinde meyve sıkacağınızı aldığınızda içerisinden bir filtre temizleme fırçası çıkacaktır bu fırçayı kullanarak yavaş akan bir suyun altında temizleyin. Filtrenin altında oldukça kesin bıçakları bulunduğu için bu temizliğin elle yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Katı Meyve Sıkacağı Temizlerken Gerekli Olabilecek Püf Noktalar

  • Sıktığınız meyve ve sebzenin renginden meyve sıkacağı boyanabilir. Lekeli bölgeyi bir pamuğa döktüğünüz sıvı yağ yardımıyla rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
  • Katı meyve sıkacağını her kullanımdan hemen sonra kurumasına izin vermeden temizleyin. Bekletmek temizleme işlemini zorlaştıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.