Bilgi Yeriniz

Kapılardaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

21.05.2018
3.669
Kapılardaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekelerini çıkartmak oldukça zor bir işlem gibi gözükür. Fakat önemli olan hızlı hareket etmektir. Bu sayede lekelerden kolay bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir. Farklı yöntemler ile kuruyan boya lekeleri de çıkartılabilir.

Kapıdaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

1-)Su+Islak Bez

Leke oluştuğu gibi hemen yapılan müdahalede su kurtarıcıdır. Kapının türü ne olursa olsun önce su ve ıslak bir bez ile leke çıkarılabilir. Ahşap gibi kapı türlerinde boya lekesi kurudukça çıkması da zorlaşır. Özellikle kuruduktan sonra yağlı boya lekelerini çıkartmak zordur. Su ile yapılan müdahalede zaman çok önemlidir.

2-)Ağartıcı İçeren Deterjan(Toz Deterjan)

Eğer lekeye hemen müdahale edilemediyse destekleyici olarak deterjan kullanımı tercih edilmelidir. Bir bezi biraz ıslattıktan sonra üzerine ağartıcı özelliği olan deterjan eklenerek biraz oyalanır ve ardından lekeye uygulanır(Beyazlar için kullanılan toz deterjan seçimi daha etkili olacaktır.). Şayet leke çıkmaz ise aynı uygulama tekrar edildikten sonra kolayca çıkar. Sorun çözüldükten sonra mutlaka nemli bir bez ile kapı silinmelidir.

3-)Tiner

Tiner, yağ bazlı boyaların inceltilmesinde kullanılan organik bir çözücü olarak bilinir. Yağlı boya lekelerinden kurtulmak için çözüm sağlarken, aynı zamanda yanıcı özelliği bulunduğundan dolayı çok dikkatli kullanılmalıdır. Boya lekesi üzerine tiner uygulandıktan sonra bir bez yardımıyla silinir. Eğer leke çok kuruysa aynı işlem bir kez daha tekrarlanır. Leke tamamen çıktıktan sonra, kapı ıslak bir bez ile tekrar silinmelidir. Böylece tiner kokusu da ortadan kalkar.

4-)Diğer Yöntemler

Bu yöntemler dışında farklı alternatifler de mevcuttur. Bunlar:

1-)Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı bir bez üzerine biraz damlatılır, leke üzerine de damlatıldıktan sonra bez yardımıyla ovulur.

2-)Terebentin

Temiz bir bez terebentin ile ıslatılarak lekeye uygulanır. Ahşap kapılarda, sadece su ile çıkarılmaya çalışılan lekeler ahşap üzerinde kalır. Terebentin ile bu sorun ortadan kalkar.

3-)Alkollü Kolonya

Su ile çözülmeyen boya lekelerinde bir başka çözüm yöntemi ise alkollü kolonya kullanımıdır. Temiz ve kuru bir bezin üzerine kolonya dökülür. Bezin kuru olması önemlidir, kolonya ile nemlendirilmelidir. Nemlendirilmiş bu bez ile boya lekesinin olduğu bölge iyice silinir. Bez durulandıktan sonra tekrar alkollü kolonya ile nemlendirilir.

Lekeli bölgeye aynı işlem tekrar uygulanır. Bu işlem eğer gerekirse birkaç defa tekrarlanır. Leke tamamen çıktığında ise temizlenmiş bölge su ile iyice durulanmalıdır ve sonra mutlaka kuru bir bez yardımı ile kurulama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.