Bilgi Yeriniz

Suni Deri Nasıl Anlaşılır?

16.07.2018
1.989
Suni Deri Nasıl Anlaşılır?

Deri ürünler hayatımızın her anında çevremizdedir. Sentetik deri üretimindeki gelişmeler de bu durumun arkasındaki en önemli faktörlerdir. Fakat bu gelişmeler, artık gerçek deriyle sahtenin ayrımını yapmakta zorlanmamıza sebebiyet vermeye başladı. Bu durum dolandırıcılığın önünü açarak teknolojiyi cebimize düşman eden durumlardan biridir.

Suni Deriyi Anlama Yolları Nelerdir?

Sahte ürün alıp zor bir duruma düşmemek için yapabileceğiniz şeyler tabii ki de bulunuyor. Bunların sayısı düşündüğünüzden de fazladır. Sizi kandırmak isteyen kişilere öyle kolay lokma olmadığınızı göstermek için yapabileceğiniz şeyleri araştırdık ve sizin için bir liste oluşturduk. Okumaya devam ederek bunu nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

1-)Etiketini Kontrol Edin

Etiketlerde dolandırıcılık yapmak pek mümkün değildir. Tabii resmi satış yerlerinden aldığınız yerler için geçerli bir durumdur bu. Çarşıdan pazardan aldığımız şeyler çok iyi yapılmış taklitler olabilir. Bu taklitler genellikle etiketine kadar birebir olurlar. Bu yüzden resmi satış yerlerinden alışveriş yapmadığınız müddetçe etiketlere çok güvenmeyin. Fakat dediğimiz gibi eğer satın aldığınız yer güvenilir bir yerse etikete kontrol için rahatlıkla bakabilirsiniz.

2-)Yakından Bakın

Gerçek deri doğal olduğundan mükemmel olmayacaktır. Derinin üzerinde hatalar olması ve yapısının her yerde aynı olmaması gerçek olduğunun bir göstergesidir. Çünkü sahte deri tekdüze bir yapıya sahip olacaktır ve neredeyse mükemmel görünecektir. Doğanın hiçbir yerinde sentetik bir materyal kadar mükemmel şeyler bulamazsınız. Bu sebeple deriye yakından bakmak size bir fikir verecektir.

3-)Dokunun

Gerçek derinin doğal bir materyal olduğunu unutmayın. Bu yüzden elinizi üzerinde gezdirdiğinizde pürüzsüz hissettirmeyeceğini unutmayın. Parmağınızla deriye bastırdığınızda gerçek deri aynen normal bir deri gibi esneyip kırışacaktır. Fakat sahte bir deri dokunduğunuzda pürüzsüz ve tekdüze bir his oluşturur. Parmaklarınızla bastırdığınızdaysa esneyip kırışacağına sadece formunu koruyarak biraz eziliyor olacaktır.

4-)Kenarlarına Bakın

Gerçek derinin kenarları sahte deriden oldukça farklıdır. Hatta tam olarak zıtlardır. Suni deriyi anlayabilmek için fırsatınız varsa materyalin kenarlarına bakabilirsiniz. Sahte derinin kenarları süngerimsi ve yumuşak olacaktır. Fakat gerçek derinin kenarları sert ve keskin bir görünümde olacaktır.

5-)Birkaç Damla Su Kullanın

Gerçek deriyi anlamanın bir yöntemi de su kullanmaktır. Gerçek deri nemi emer, bu yüzden üzerine birkaç damla su damlattığınızda bu suyun birazını emerse bu onun gerçek deri olduğu anlamına gelir. Fakat eğer su derinin üzerinde öylece kümelenirse sahte bir deriyle karşı karşıyasınız demektir.

6-)Fiyatına Bakın

Çoğu şeyde olduğu gibi derinin de kaliteliği ve orijinali biraz daha tuzludur. Alışverişinizi yaparken bunun bilincinde olmalısınız. Herkes gerçek deriyi %80 indirimle alamaz. Bu biraz anormal bir durumdur. Bu yüzden suni deri olup olmadığını anlamak için fiyatlandırmasının makul olup olmadığına da bakabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.