Elmalı Kurabiye Nasıl Saklanır?

Elmalı Kurabiye Nasıl Saklanır?
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.717 kez okundu.

Hamurlu lezzetlerin vazgeçilmezi olan kurabiyeler; un, yağ, yumurta ve dilediğiniz içeriği ekleyerek mutfakta yaratabileceğiniz mucizevi tatlardır. İster meyveli, ister çikolatalı, pudingli veya ekstra bir malzeme olmaksızın sade un kurabiyeleri yapmak pastanecilerin, ev hanımlarının ve hatta mutfak işlerinden biraz anlayan herkesin en çok keyif alacağı mutfak işi olabilir.

Kurabiyelerimizi Neden Saklama Kabında Saklamamız Gerekir?

Hamur işlerini yemenin de yapmanın da zevki bir yana, onları uzun süre taze tutmak da bir o kadar önemlidir. Kurabiyeler, doğru şekilde muhafaza edildiğinde tüketim ömrü bir haftayı geçebilecek ürünlerdir. Her kurabiyenin saklama koşulu, içindeki malzemeye göre değişiklik gösterir. Örneğin, çikolatalı kurabiyelerinizin çikolatalarının erimemesi için buzdolabında ya da mutfağın serin bir yerinde saklamanız gerekir. Elmalı kurabiyeler ise en çabuk bozulabilecek kurabiye türlerindendir. Çünkü elma, çabuk bozulabilen bir meyvedir. Bir elmanın birazını yedikten sonra onu 5 dakika tezgahın üstünde bıraktığımız takdirde, karardığını görürüz. Dolayısıyla, elmalı kurabiyelerin saklanma koşullarına daha çok dikkat edilmelidir.

Elmalı Kurabiyeleri Nasıl Saklamalıyız?

  • Her kurabiye gibi elmalı kurabiyeler de kapaklı, hava almayacak bir saklama kabında muhafaza edilmelidir. Farklı malzemelerle yapılan kurabiyelerin aynı kapta saklanması birbirlerinin tadını, kokusunu karıştıracağı için özellikle elmalı kurabiyeleri ayrı bir kapta saklamanız gerekir.
  • Elmalı kurabiyelerin buzdolabında saklanmaması gerekir çünkü elma da kurabiyenin hamuru da kolaylıkla sertleşecektir. Elmalı kurabiyelerinizi fırından çıkardıktan sonra saklama kabına geçirmeden önce içindeki malzemenin soğumasını beklemelisiniz. Aksi takdirde kurabiyeler sıcakken saklama kabına aktarılırsa, hızlıca nemlenecekler ve bozulacaklardır.
  • Bir ekmeği 1-2 gün kadar dışarıda ve açıkta bıraktığımızda hemen sertleştiğini ve kuruduğunu görürüz. Çünkü ekmek nemini dışarı salar. Bu yüzden elmalı kurabiyelerinizi saklarken ömrünü uzatmak için kabın içine bir dilim ekmek de koyabilirsiniz. Aynı şekilde soyulmuş elma dilimleri veya bütün bir elma da elmalı kurabiyelerinizin saklama kabının içine nemini salabilir ve kurabiyelerinizi bir hafta ve daha uzun bir süre için taze tutmaya devam edebilir.
  • Elmalı kurabiyelerinizin taze kalma ömrünü uzatmak için onları kapaksız bir saklama kabına koyup streçleyebilirsiniz. Streçleme yöntemi, kurabiyenin nemini hapsetmeye yardımcı olacaktır. Daha kısa süreli bir saklama ömrü olacak kurabiyeleri ise cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Elmalı kurabiyeleriniz düşündüğünüzden daha fazla geldiyse ve bir kısmını hemen yiyemeyecekseniz, kurabiyelerinizi buzdolabı poşetine koyup daha sonra ısıtıp yemek üzere buzlukta saklamak işinizi görecektir. Fazla gelecek olan kurabiyeleri ya da o gün pişirmek istemediğiniz fakat çiğ halde pişirilmeyi bekleyen kurabiyeleri de buzlukta saklayabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki kurabiyeleri buzdolabında da saklama kabında da bekletmek üzerindeki pudra şekerlerinin erimesine sebep olabilir. Dolayısıyla kaptan veya buzdolabından çıkardığınızda, üzerlerine tekrardan pudra şekeri serpiştirmeniz iyi olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git