Kuru Yufka Nasıl Saklanır?

Kuru Yufka Nasıl Saklanır?
9 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.642 kez okundu.

Hazırlık aşaması oldukça kolay olan ancak kuruduktan sonra muhafaza etmek için bir yer bulmanın sorun haline geldiği kuru yufka, rahatlıkla uzun bir süre boyunca saklanıp tüketilebilmektedir. Yaş durumdaki yufka ise buzdolabı da dahil olmak üzere kuru yufka gibi uzun bir süre boyunca saklanamamaktadır. Kuru yufkanın saklanması sırasında ise bazı noktalara dikkat edilmesi yufkanın küflenmeden tüketilebilmesi bakımından önemlidir.

Yufkayı Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde artık eskisi kadar yaygın şekilde evlerde yapılmıyor olsa da aslında yapılışı son derece basit olan yufka, birçok yufkacıda da günlük olarak satışa sunulmaktadır. Satın alınan ya da evde yapılan yufkanın saklanması için aşağıdaki adımlara dikkat edilmelidir:

  • Yufka bir kış hazırlığı olarak edinilmiş ise yufka yaklaşık olarak 1 hafta süre ile kurumaya bırakılmalıdır. Kuruyan yufkaların mutlaka serin, güneşi dorudan almayan gölge bir yerde, temiz bir alanda ve üst üste konarak saklanması en uygun muhafaza etme şeklidir. Kullanımdan bir süre önce üzerine az miktarda su serpmek, yufkanın kolayca açılmasını ve yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Yufkaların kurutulması sırasında birbiri ile temas halinde olmaması çok önemlidir. Yufkaların en altına mutlaka temiz ve kuru bir bez konmalı, yufkalar ayrı ayrı bu bezin üzerine serin bir odaya dizilmelidir. Her gün alt üst yapılıp çevrilerek yufkaların 1 hafta süre içinde tamamen kuruması sağlanabilir.
  • Kuruması tamamlanan yufkalar, bir başka bezin üzerine yığılmalı, yani üst üste konmalıdır. Ancak kurumuş haldeki yufkalar oldukça kırılgan ve hassastır, bu nedenle üst üste koyma işlemi yavaşça yapılmalıdır.
  • Bu şekilde hazırlanmış olan yufkalar, 1 yıl boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Yufkaların beklerken toz olmaması için mutlaka en üste ince bir bez tabakası örtülmelidir.
  • Yufkaların saklanması esnasında, üzerine sert ve ağır bir cisim konmamasına da çok dikkat edilmelidir. Aksi halde yufkalar kolaylıkla kırılabilir.

Kuru Yufka Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru yufkanın muhafaza edilmesi kadar, ıslak yufkanın saklanması da önemlidir. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur:

  • Yufkaların muhafazası sırasında, en önemli nokta yufkaların nemli kalıp birbirlerine yapışmamasıdır. Bu nedenle yufkalar tek tek katlanmalıdır. Yufkalar aralarına alüminyum folyo, gazete kâğıdı yahut kâğıt havlu konarak da katlanabilir.
  • Bunun için gazete kâğıdı ya da yufka aralarına konacak olan kağıt, katlanmış olarak yerleştirilmeli, ardından yufkanın zarar görmemesi için yavaş hareketlerle kağıt rulo haline getirilmeli ve poşete yerleştirilmelidir.
  • Her yufka aynı işlemle poşete yerleştirilmelidir.
  • Bu şekilde hazırlanan yufkalar, buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bir hafta içinde de tüketilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git