Bilgi Yeriniz

İki Göğsün Ortasında Batma

23.03.2018
5.102
İki Göğsün Ortasında Batma

İki göğüs ortasında batma sorunu, her yaştan insanda ortaya çıkabilen ve ciddi olarak yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Uyku sorunlarına, günlük rutinlerin aksamasına neden olan bu durumun tedavi edilebilmesi için öncelikle sebeplerinin teşhis edilmesi gerekmektedir.

İki Göğüs Ortasında Batma Nedenleri Nelerdir?

 • Göğüste batma, temel olarak kalp sorunları ile ilişkilendirilmektedir. Kalbe yeterinde kan pompalanamaması ya da damarlarda ortaya çıkan bir tıkanıklık sonucunda, iki göğsün ortasında batma ve ağrı hissi ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda kalp krizi geçiren kişilerde de göğüste batma şikayeti ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizi sırasında ve sonrasındaki süreçte, göğüste ağrı, batma ve nefeste daralma söz konusu olabilmektedir. Ayrıca mide bulantısı, ateşlenme, kusma ve titreme gibi durumlar da kalp krizinde ortaya çıkan diğer semptomlar olarak ifade edilebilir.
 • Kalp kadar bu duruma sebebiyet veren bir başka neden ise akciğerlerdir. Özellikle soğuk algınlığı gibi bir anda ortaya çıkan ve ilerleyerek akciğerlerde üşütme ya da iltihaplanma sorununun ortaya çıkması sonucunda göğüste batma hissi nefes alıp verirken dahi hissedilecek kadar şiddetli olabilir.
 • Yine akciğer zarında sıvı birikmesi sonucunda iki göğüs arası batma ve ağrı durumu meydana gelebilmektedir.
 • Zatürre türündeki ateşli ve şiddetli rahatsızlıklar esnasında ya da geçme aşamasında, göğüste batma sorunu gündeme gelebilir. Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarda, kuru öksürük de göğüs batması için tetikleyici etkiye sahiptir.
 • Batma hissi tam ortada, göğüs kafesinde ortaya çıkıyor ise kişinin eklemleri bir sebeple zarar görmüş olabilir. Daha çok travma etkenlerine maruz kalan kişilerde bu sorun ortaya çıkmaktadır.

İki Göğüs Ortasında Batma Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak bu rahatsızlığın belirtileri şöyle ifade edilebilir:

 • Göğse bir anda giren bıçak saplanma ve sancı hissi,
 • Nefes alırken ve verirken zorluk çekilmesi,
 • İştahın bir anda kesilmesi,
 • Mide bulantısı ve buna bağlı olarak seyreden kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Göğüste çok şiddetli ağrı hissi.

İki Göğüs Ortasında Ağrı Tedavisi

Yukarıda bahsi geçen belirtiler mevcut ise, kişinin hiç zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Özellikle kolda uyuşma, aniden göğüste ortaya çıkan sancı, terleme, titreme ve bulantı durumları kalp krizine işaret edilmektedir. Kalp krizinde ise ilk müdahale hasta açısından hayati önem taşımaktadır. İki göğüs ortasında ağrı; akciğerlerle ilgili bir iltihaplanma ya da akciğer zarında su toplanması nedeniyle meydana geliyorsa, kişinin yine acilen doktora gitmesi gerekmektedir. Akciğerlerle ilgili rahatsızlıklar büyük risk taşımaktadır ve önlem alınmazsa tedavisi çok zor olan ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.