Bilgi Yeriniz

Memede Acıma

07.04.2018
6.373
Memede Acıma

Memede acıma ya da ağrı hissinin farklı sebepleri olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları hayli basit iken, bazıları ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle memede acı hissi ortaya çıktığında hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Memede Acı Nedenleri Nelerdir?

Memede acıma, kadınlarda ve erkeklerde farklı sebeplere dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında aynı sebeplerle de görülebilen meme acısı veya ağrısı da mevcuttur.

  • Cinsiyet fark etmeksizin ortaya çıkan meme acısı, genellikle spor aktivitelerinden sonra ortaya çıkar. Havanın çok soğuk olduğu zamanlarda spor faaliyetleri yapılması, meme ucunda şişme, meme genelinde ağrıya yol açabilir.
  • Yine her iki cinsiyet için de, yaş faktörü memede acı oluşumu üzerinde etkilidir. Yaşa bağlı olarak kişinin bedeninde kronik ve akut hastalıklarda gelişme gözlemlenebilir. Memede acıma hissi de bunlardan bir tanesidir.

Kadınlarda Memede Acı

Kadınlarda memede acı hissinin ortaya çıkması şu sebeplerle de olabilmektedir:

  • Hormonsal dengenin hemen hemen tamamen bozulduğu ya da dengesiz bir hale geldiği regl dönemlerinde, ayda bir haftalık süre için memede acıma ve hassasiyet ortaya çıkabilir. Regl döneminin sona ermesi ile bu durum normale dönecektir.
  • Emziren annelerde, bebeğin meme ucunu dişleri ya da damağı ile tahriş etmesi sonucunda memede acıma durumu ortaya çıkabilir. Bunun yanında memede süt birikmesi de acı ve ağrı hissine yol açabilen faktörlerdendir.
  • Özellikle ergenlik dönemine giren genç kızlarda, memede hassasiyet, dokununca acı ve ağrı hissi görülebilir. Bu durum normaldir ve birkaç ay boyunca devam edebilir. Özellikle memelerde büyümenin henüz başlangıç aşamasında, bu bölgeye alınacak en ufak bir darbe bile şiddetli bir acı duyulmasına yol açabilmektedir.
  • Göğüs kasları ya da göğüs kafesinde meydana gelen bir olumsuzluk sonucunda, ağrı ve acı hissi memelerde de hissedilebilmektedir.
  • Memede kanser ya da tümör oluşumu sonucunda da meme acısı ortaya çıkabilmektedir. Tümörün veya kanserin büyümesi halinde memenin özellikle uç bölgesindeki acı hissi de artış gösterebilir.

Erkeklerde Memede Acı

Çok sık bir şekilde görülmese de, meme acısı ve ağrısı zaman zaman erkek bireylerde de ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde memede acı hissi oluşması, tehlikeli de olabilmektedir. Kız çocuklarında olduğu gibi ergenlik dönemine adım atan erkek çocuklarında da meme acısı ve ağrı ortaya çıkabilir. Bu normal bir durumdur. Ancak yetişkin erkeklerde memede acı oluşması, genel olarak bir tümör nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda mutlaka tümörün cinsi hakkında bilgi edinilmeli ve gerekli işlem ve operasyonlar uygulanmalıdır.

Memede Acı Tedavisi

Memede acı ortaya çıktıktan sonra birkaç gün içinde geçmiyorsa ya da yukarıda bahsi geçen nedenlerden biri dolayısıyla oluşmuyorsa, kanser veya tümör kaynaklı olma olasılığı söz konusudur. Bu nedenle, acı hissi ve memede hassasiyet oluştuğunda mutlaka en kısa zamanda doktora gidilmeli ve doktorun istediği testler yaptırılarak acının nedeni belirlenmelidir. Erken teşhisin bu gibi durumlarda hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.