Bilgi Yeriniz

El İçlerinde Yanma ve Şişme

09.06.2018
2.625
El İçlerinde Yanma ve Şişme

El içinde şişkinlik farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgedeki dokuların bir nedenle zedelenmesi veya vücudun ödem toplaması gibi nedenlere bağlı olarak bir anda ortaya çıkabilmektedir. Ancak sebepsiz yere oluşan el – avuç içi şişmesi durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerektiği bilinmeli ve muayene ihmal edilmemelidir.

El İçinde Yanma ve Şişme Nedenleri Nelerdir?

  • El içinde oluşan yanma ve şişme durumu, vücudun ödem toplaması nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.
  • Herhangi bir yaralanma ya da yaşanan bir travmanın etkisiyle de el içinde yanma ve şişlik meydana gelebilir.
  • Kaygı, endişe ve stresin vücuda zararları bilinmektedir. Kişi çok fazla strese maruz kaldığında, vücudun çeşitli bölgeleri bu duruma tepki verir. El içinde yanma ve şişme de bu duruma bir örnektir.
  • Kişinin uzun bir süre boyunca bir nedenle aynı hareketleri tekrarlaması sonucunda, el içinde şişlik ve yanma meydana gelebilmektedir. Bu durum özellikle masa başında ve sürekli olarak bilgisayar klavyesi ile çalışan kişilerde ortaya çıkmaktadır.
  • Vücudun bir maddeye gösterdiği alerjik reaksiyon da ellerde şişkinlik ya da yanma sorununa yol açabilmektedir.
  • Çok yoğun alkol tüketimi de bu duruma yol açan etmenlerden bir tanesidir.
  • Damarlarda ortaya çıkan rahatsızlıklar, tiroid bezlerinde ortaya çıkan aksaklıklar da el içlerinde yanmaya neden olabilmektedir.
  • Bunlara ek olarak, diyabet ya da B grubu vitaminlerin eksik olması halinde el içlerinde şişme ve yanma sorunları söz konusu olabilir.

El İçinde Yanma ve Şişme Tedavisi

El içinde yanma ve şişkinlik, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak da meydana gelebilmektedir. Buna yol açan etmenlerin tespit edilmesi tedavi süreci için bir hayli önemlidir. Bu nedenle şişkinlik bir anda ortaya çıkıyor ya da uzun bir süre boyunca devam ediyor ise muhakkak doktora gidilmesi gerekmektedir.

El içinde şişme ve yanma sorununda iyileşme süreci bireyin bünyesine ve ortaya çıkmasına yol açan nedenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişilerde bu durum kronik bir hale gelebilir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir.

Kadınlarda gebelik ve regl döngüsü nedeniyle de el içlerinde şişkinlik oluşabilmektedir. Aynı şekilde çok fazla tuz tüketimi vücudun su tutmasına neden olacağı için şişkinliklere yol açabilmektedir, çok fazla tuz tüketiminden kaçınılması sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.

Durumun tespit edilebilmesi ve bir sağlık sorunu neticesinde gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşılabilmesi için mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Eğer sorun tiroid ya da diyabet gibi ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanmakta ise bu rahatsızlıkların tedavilerine en kısa sürede başlanması çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.