Bilgi Yeriniz

Bacağımda Kırmızı Kabartı

15.05.2018
2.638
Bacağımda Kırmızı Kabartı

Kimyasal ürünlere, alerjen maddelere en fazla maruz kalan bölgelerden bir tanesi bacaklardır. Bu yüzden de çeşitli sebeplerle bacaklarda zaman zaman kabartılar ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu kırmızı kabartılar genellikle basit sebeplerle oluşuyorsa da, bazen ciddi nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de kırmızı kabartıların sayısı çok fazla ise ve bu kabartılar uzun süre geçmiyorsa, mutlaka doktora görünmek gerekmektedir.

Bacakta Kırmızı Kabartı Nedenleri Nelerdir?

  • Bacaklarda ortaya çıkan kırmızı kabartıların en yaygın nedeni, atopik dermatit rahatsızlığıdır. Genel olarak cildin birbiri ile temas eden noktalarında ortaya çıkan bu durum, çocuklarda etkisini daha fazla göstermektedir. Çok fazla kaşıntıya neden olur ve daha çok dizler ile ayak bilekleri yakınlarında ortaya çıkar. Döküntü ve enfeksiyon riski olması durumunda derhal doktora gidilmeli ve antibiyotik kullanılmalıdır.
  • Çeşitli tahriş edici ürün ve kullanılan alerjen maddeler nedeniyle de kırmızı kabartılar söz konusu olabilir. Durum alerjik bir reaksiyon sonucu oluşmuş ise, buna neden olan alerjen maddenin tespit edilmesi çok önemlidir. Bacaklarda kabartılar kaşıntıya yol açar ve herhangi bir madde nedeniyle oluşabilir.
  • Kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanma nedeniyle de bacaklarda kabartılar ortaya çıkabilmektedir. Daha çok kadınlarda ortaya çıkar ve epilasyondan hemen sonra yaygın olarak görülür.
  • Bacaklarda oluşan kırmızı kabartılar, cilt kanseri belirtisi de olabilir. Bu durumda kabartılar birden ortaya çıkar ve kronik hale gelebilir. Cilt sorunları da cilt kanseri gibi kırmızı kabartılara yol açabilmektedir.
  • Yukarıdaki sebeplerden daha az yaygın olarak ortaya çıkan bir başka neden, diyabet hastalığıdır. Diyabet hastalarında damar sisteminin bozulması dolayısıyla kırmızı kabartılar oluşabilmektedir.
  • Kişinin çok fazla protein tüketmesi sonucunda da bacaklarda kırmızı kabartılar oluşabilir.
  • Vücuda giren ve bağışıklık sistemini zayıflatan bazı enfeksiyonlar da kırmızı kabartıların oluşmasında rol oynayabilmektedir. Bu durumda tedavi şarttır.
  • Ürtiker ya da bilinen adıyla kurdeşen bir cilt sorunudur ve genellikle vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı kabartılar ile kendini belli eder.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak da bu durum meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda deri altında ortaya çıkan bir kanama sonucunda da kabartılar ortaya çıkabilir.

Bacakta Kırmızı Kabartı Tedavisi

Bacaklarda ortaya çıkan kırmızı kabartılar uzun süre geçmiyor ve kaşıntı yaratıyor ise acilen doktora gidilmesi önerilir. Bu durum basit bir cilt kuruluğu kaynaklı olabileceği gibi, cilt kanseri gibi acil müdahale gerektiren bir durumun habercisi de olabilir. Bu durumun ortaya çıkması halinde kimyasal ürünlerden ve alerjik reaksiyona yol açma riski bulunan ürünlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.