Bilgi Yeriniz

Oturduğum Yerden Kalkarken Belim Ağrıyor

21.04.2018
6.699
Oturduğum Yerden Kalkarken Belim Ağrıyor

Bel ağrısı, günlük yaşamı ciddi oranda kısıtlayan ve kişinin hareketlerini de en aza indiren olumsuz bir durumdur. Bu duruma yol açan bel ağrısı, başta bel fıtığı olmak üzere çeşitli nedenlerle oluşabilmektedir. Genel olarak bel ağrısı, sürekli değil de yalnızca ayağa kalkarken, yalnızca yürüme sırasında veya yalnızca otururken de ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekte olup, sebebinin teşhisi oldukça önemlidir.

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Kas dokusu ile ilgili olarak bel ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Kişinin daha önce yapmadığı bir eylemde bulunması, söz gelimi hiç yapmadığı halde spor faaliyetlerine bir anda başlaması gibi bel bölgesinde şiddetli ve anlık bir ağrı ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra mevsimsel değişiklikler, cereyanda kalmak veya çok ağır yük kaldırmak da bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Bel bölgesinde yer alan kaslarda güçsüzlük mevcut ise yine bel ağrısı en ufak bir zorlama sonucunda ortaya çıkabilir.
  • Psikolojik olarak vücuda ciddi anlamda zararı bulunan stres, belde ağrı meydana gelmesinin de temel nedenlerinden bir tanesidir.
  • Kişinin çok uzun süre hareketsiz kalması, kambur oturma pozisyonu veya uzun bir süre devam eden ayakta kalma durumunda, bel ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle oturma ve duruş esnasında kişinin muhakkak omurgasının dik tutması gerekmektedir.
  • Bel fıtığı da bel ağrısının ortaya çıkmasında en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çok uzun süre ağır yük taşımış olan kişilerde ya da yaşı ilerleyen bireylerde omur içlerindeki diskler ve kıkırdak doku deforme olduğu için bel fıtığı görülebilir. Fıtık bel bölgesinde yer alan sinirlerde sıkışmaya yol açar ve özellikle hareket edildiğinde ağrılar çok daha şiddetli bir hal alabilir.
  • Kişinin kilo kontrolüne dikkat etmemesi, çok kilolu olması halinde de yük bele yüklendiği için bel ağrısı sıklıkla ortaya çıkabilir. Bel ağrısının yanında damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve tansiyon sorunları da zamanla ortaya çıkacaktır.
  • Travma etkenlerine bağlı olarak omur yapılarının aynı sıradan kayması ve birbirinin üstüne yığılması sonucunda bel kayması ortaya çıkar ve belde oluşan ağrılarda temel nedenlerden biridir. Bu durum ortaya çıktığında, bacaklarda ve kalça bölgesinde de ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ağrıya eşlik eden uyuşma ve kramp şeklinde ağrılar da sık sık görülür.
  • Eklem bölgelerinde yaş, yaşantı ve travma etkenleri nedeniyle meydana gelebilen kireçlenme, belde ağrıya neden olan bir faktör olarak dile getirilebilir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Oturma ve kalkma sırasında ortaya çıkan bel ağrısı şikayeti ile doktora giden hastanın muayenesi uzman bir doktor tarafından yapılır ve gerekli olursa bel bölgesinin röntgeni de istenebilir. Beldeki ağrılar genel olarak kas gevşeticileri fizik tedavi uygulamaları gibi işlemler kullanılarak hafifletilmekte olup, çok ciddi vakalarda ise ameliyat gerekebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.