Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma ve His Kaybı
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.146 kez okundu.

Kalça ve baldır bölgesinde uyuşma, çeşitli nedenlere bağlı olarak birçok kişide ortaya çıkabilen bir sorundur. Genellikle sinir sistemi ile ilgili sorunlar nedeniyle görülen bu durum, herhangi bir travma sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Kalça ve Baldırda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Sıklıkla ortaya çıkan bir sorun olsa da, farklı nedenlerle de bir belirti olarak görülebilen kalça ve baldır bölgesinde uyuşma sorunu, hava sıcaklığının düşük olduğu kış mevsiminde, kişinin çok uzun süre soğuğa maruz kalması nedeniyle ortaya çıkabilir.
  • Kalça bölgesinde ortaya çıkan bir sinir sıkışması, kan akışını yavaşlatacağı için bölgesel bir his kaybı ve uyuşma sorunu bir anda ortaya çıkabilmektedir. Bu da yürümede bozukluk ve hissizlik gibi durumlara yol açabilmektedir.
  • Oturma pozisyonuna dikkat edilmemesi ya da hatalı oturma durumunda da baldır ve kalçada uyuşma ortaya çıkabilir. Bu durumda uyuşukluk kısa bir süre sonra ortadan kalkacaktır.
  • Kalça ve bel bölgesinde uyuşma uzun süreli veya sık aralıklarla ortaya çıkar haldeyse, bel fıtığı söz konusu olabilir. Bel fıtığı ağırlık kaldırma, zamanla omurgada deformasyon oluşması gibi nedenlerle meydana gelse de, bazı kişilerde kalça ve baldırda his kaybı ve uyuşma ile de kendini gösterebilmektedir.
  • Kişinin dolaşım sisteminde bir bozukluk meydana gelmesi, tansiyon ve kalp hastalıklarına sahip olması sonucunda kalp akış hızında bir yavaşlama ortaya çıkar. Bu da kalça ve baldırda uyuşma ile kendini belli edebilir.
  • Diyabet hastalarında da kalça ve baldır uyuşması görülebilmektedir.

Kalça ve Baldırda Uyuşma Tedavisi

Uyuşma sorunu ciddiye alınmalı ve kaynağı mutlaka belirlenmelidir. Aksi halde sorun ciddi boyutlara ulaşabilir ve uyuşma başka rahatsızlıklar için tetikleyici olabilir.

  • Uyuşan baldır ve kalça bölgesine sıcak kompres yapmak, bu hissin azalmasını sağlayabilmektedir. Sıcaklık sinirlerin gevşemesini sağladığı için belli bir oranda kişinin rahatlaması da sağlanacaktır.
  • Kan dolaşımı ile ilgili bir sorun nedeniyle kalça ve baldırda uyuşma söz konusu ise, bu bölgeye yavaş hareketlerle masaj yapılması da rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Bunun yanı sıra beslenme düzenindeki eksiklikler, vücudun mineral ve vitaminleri yeterince alamaması da bu soruna neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle B grubu vitaminlerin alınması, bölgedeki his kaybının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
  • Baldır ve kalça bölgesinin aktif olarak hareket ettirilmesi de burada kan dolaşımının artmasını sağlayacak ve uyuşma sorununu giderecektir. Bu nedenle her gün düzenli olarak egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer his kaybı ve uyuşma sorunu tüm işlemlere rağmen geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git