Elimdeki Kırmızı Noktalar

Elimdeki Kırmızı Noktalar
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.590 kez okundu.

Kırmızı noktalar ya da kırmızı lekeler, farklı sebeplerle vücudun farklı bölgelerinde zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Genellikle alerjik durumlar sonucunda bu sorun ortaya çıkmakta olup, bunu kimyasal ürünler tetiklemektedir.

Kırmızı noktaların kısa süre sonra ortadan kalkması durumunda, endişelenecek ciddi bir sorun yoktur. Ancak bazen kırmızı noktalar ile eş zamanlı olarak ciltte kuruluk, kaşıntı ya da pullanma sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda, problem çok daha ciddi sebeplere dayanıyor olabilir. Mutlaka kırmızı noktalara neden olan faktörün ya da hastalığın teşhis edilmesi gerekir.

Elde Kırmızı Noktalar Neden Olur?

  • Alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan kırmızı noktalar, ileri boyutta kurdeşene dönüşebilmektedir. Ellerde, yüzde ve vücudun daha başka bölgelerinde de kurdeşen görülebilmektedir.
  • Bazı böceklerin ısırıkları, ciltte reaksiyona yol açabilmektedir. Özellikle zehirli olan böcek ısırıklarından sonra ellerin üzerinde birden fazla kırmızı nokta şeklinde belirti ortaya çıkabilmektedir. Kızarıklıklara kaşıntı da eşlik ediyor ve bu durum uzun süre devam ediyor ise mutlaka doktora gidilmesi önerilir.
  • Vücutta enfeksiyon yerleşmesi durumu sonucunda, başta yüz bölgesinde olmak üzere muhtelif bölgelerde kızarıklıklar ile kendini gösteren kızamık hastalığı da ellerde kırmızı noktaların sebeplerinden bir tanesidir. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
  • Ciltteki kırmızı noktalar ile birlikte yoğun bir kaşıntı hissedilmesi, akıllara uyuz hastalığı şüphesini getirmelidir. Özellikle parmakların iç kısımlarında ve parmak aralarında kaşıntı ile kendini belli eden bir hastalıktır.
  • Ciltte yara ve leke oluşumlarının aynı zamanda kaşınması ile ortaya çıkan zona hastalığı da ellerde kırmızı noktaların oluşması nedenlerinden biridir. Erken teşhis çok önemlidir, en kısa zamanda tedavisine başlanması gerekir.

Elde Kırmızı Noktaların Tedavisi

Ellerde oluşan kırmızı lekelerin, mutlaka sebebinin teşhis edilmesi gerekmektedir. Sebep alerjik ise, buna yol açan etken maddelerden kaçınmak, sorunun çözümü için yeterli olacaktır. Etken maddelerin hangileri olduğu ayrıntılı alerji testi ile öğrenilebilmektedir. Kızamık, zona ya da diğer cilt rahatsızlıklarında tedavi mutlaka gereklidir.

  • Kırmızı noktalar, ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir.
  • Aniden ortaya çıkan ve uzun süre devam eden kızarıklıklardan mutlaka şüphe duymak gerekir.
  • Kırmızı noktalar, hastalığa ya da ortaya çıkış sebebine bağlı olarak farklı büyüklüklere sahip olabilmektedir. Hafif pembeye yakın, kan kırmızı ya da koyu kırmızı renklerde görülebilirler. Bu renkler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.
  • Eğer ciltte kızarıklıklar oluşmuş ve beraberinde nefes alıp vermede güçlük, boyun sertliği, yüksek ateş ve dilde şişme gözlemleniyorsa acilen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git