Bilgi Yeriniz

Mide Atması

17.05.2018
4.228
Mide Atması

Karın bölgesinde yoğun olarak hissedilen, adeta bir kalp atışı gibi atan mide atması, bir anda başlayabilen ya da uzun bir süre boyunca devam edebilen olumsuz bir durumdur. Midede atmaya bağlı olarak ağrı hissi de yoğun olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum fiziksel ya da psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Mide Atmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Esasında çok sık rastlanan bir durum olmayan mide atması, kalpte bir sorun olduğu algısı da yaratabilmektedir. Sürekli olarak ortaya çıkan bir durum olması nedeniyle kişide bir süre sonra rahatsızlık hissi oluşmasına yol açabilir. Bu durum genel olarak zayıf bireylerde daha sık görülmektedir. Bunun sebebi, damarlardaki atışın midede damarlardan çok daha fazla hissedilmesidir.
  • Mide atması, bazı kişilerde yemek sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Nadiren kalp atmasıyla karıştırılan bu atış, yemek yenen bir öğünden bir süre sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ciddi bir sağlık sorunu değildir.
  • Bazı kişilerde önemli olaylar travmatik etki yaratabilir, iz bırakabilir. Bu duruma yol açan fiziksel bir travma da olabilir ancak mide atması genellikle psikolojik nedenlere dayalı olarak da ortaya çıkabilmektedir.
  • Midesinde gaz meydana gelen bireylerde mide atması sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Yoğun ve stresli bir çalışma hayatı bulunan kişilerde mide atması ortaya çıkabildiği gibi midede ağrı ve çeşitli mide rahatsızlıkları da görülebilmektedir.
  • Midede atma sorunu, göbek düşmesi nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Buna halk arasında “göbek kaçması” da denmektedir. Genellikle kişinin çok ağır yükler kaldırması neticesinde bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Mide Atması Belirtileri Nelerdir?

  • Göbekte ve çevresinde kalp atışına benzeyen bir atış ve göbek deliği ile çevresinde bir ağırlık hissi oluşabilir.
  • Kişi mide atması sorunu yaşarken dik konumda durmakta zorluk çekebilir.
  • Baş dönmesi de mide atması belirtileri arasında yer almakta olup, kişinin dikkatsizliği, dikkat ve algısında azalma da bu durumun yol açtığı semptomlardandır.

Mide Atması Tedavisi

Mide atması, çok ciddi sağlık sorunlarına ya da hayati risk taşıyan hastalıklara yol açan bir durum olmasa dahi ihmali halinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabileceği için ihmale gelmez. Özellikle göbek kayması – göbek düşmesi gibi bir nedenle oluşan mide atmasının muhakkak tedavi edilmesi gerekir.

Eğer problem psikolojik temellere dayanmakta ise hasta, fizyolojik muayene sonrasında doktor tarafından psikiyatri servisine de yönlendirilebilir. Bu sayede psikolojik bakımdan hastayı rahatsız eden faktörlerin tespiti sağlanır. Bunlara ek olarak gerekli hallerde mide için ilaç tedavisi de uygulanabilir. Fakat kullanılacak ilaçların kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünde olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.