Bilgi Yeriniz

Çok Çabuk Yoruluyorum

03.06.2018
2.542
Çok Çabuk Yoruluyorum

Yorgunluk, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Ancak genel olarak fiziksel aktivitelerden sonra oluşmakta ya da sağlık sorunları nedeniyle oluşabilmektedir. Buna ek olarak uykusuzluk, stres, yoğun çalışma hayatı gibi etmenlerle de tetiklenebilmektedir. Buna ek olarak kansızlık, tansiyon dengesizliği gibi etmenler de genel kronik yorgunluğu tetiklemektedir.

Çabuk Yorulma Nedenleri Nelerdir?

  • Kansızlık, önemli bir sağlık sorunudur. Genel olarak kadınlarda daha fazla görülen kansızlık, alyuvarlardaki kırmızı kan hücrelerinin azalması nedeniyle gerçekleşmektedir. Kansızlık, farklı sebeplerle bünyede oluşabilmektedir. Kansızlığın ortaya çıkması sonucunda kişide çok çabuk yorulma, halsiz hissetme, ciltte solgunluk ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Doktor tarafından gerekli görülmesi halinde bu kişiler vitamin ve demir takviyesi alabilmekte ve kansızlık sorunun ortadan kaldırabilmektedirler. Kansızlığın ortadan kaldırılması ya da yeniden tekrarlanmaması için kişinin beslenme düzenine azami derecede dikkat göstermesi gerekir. Özellikle kırmızı et tüketimi ve bunun yanı sıra kan yapıcı besinlerin tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.
  • Çok çabuk yorulma durumu mevsim geçişlerinde de ortaya bir sorun olarak çıkabilmektedir. Mevsim geçişlerinde vücudun bu geçişlere ayak uydurmaya çalışması, tüketilen besinlerdeki besin değerlerinin değişiklik göstermesi gibi nedenlerle yorgunluk sıklıkla açığa çıkabilir.
  • Yorgunluğun kronik hale gelmesi, yaşam tarzı ile de ilgilidir. Çok yoğun çalışma saatleri ve uykusuzluk, kronik yorgunluğu tetiklemektedir. Bu nedenle uyku saatleri düzenlenmeli ve bu saatlere riayet edilmelidir. Aynı zamanda beslenme düzeni de oluşturulmalı, enerji verecek taze meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.
  • Kişinin kendisini aşırı yorgun hissetmesinin bir nedeni de tiroittir. Tiroit, vücutta olması gereken dengelerin bozulmasına yol açmaktadır. Aynı şekilde vücutta ortaya çıkan bir tümör oluşumu da aşırı yorgunluğa yol açabilmektedir.

Çabuk Yorulma Belirtileri Nelerdir?

Çok çabuk yorulan kişilerde ortaya çıkan belirtiler aşağıda sıralanmıştır:

  • Sürekli devam eden bitkinlik ve halsizlik hali,
  • Sürekli olarak üşüme hali,
  • Saçların çok fazla dökülmesi,
  • Tırnakların çok çabuk kırılması ve kat kat ayrılarak soyulması.

Çok Çabuk Yorulma Tedavisi

Çabuk yorulmaktan şikayet eden kişilerin mutlaka düzgün bir beslenme düzenine sahip olması gerekmektedir. Bol su tüketilmesi, vücudun kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sürekli ve düzenli bir biçimde spor ve hafifi egzersizlerin yapılması, kısa süreli açık hava yürüyüşlerine çıkılması da yorgunluğun çok daha az hissedilmesini sağlayacaktır.

Tüm dikkate rağmen geçmek bilmeyen bir yorgunluk söz konusu ise büyük olasılıkla bir sağlık sorunu mevcuttur. Bu nedenle kişi en yakın zamanda doktora gitmeli, muayene olmalı ve yorgunluğun nedenini öğrenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.