Bilgi Yeriniz

15 Günde Bir Regl Olmak

18.04.2018
2.656
15 Günde Bir Regl Olmak

Sık regl olma, 24 günden daha kısa aralıklarla reglin tekrarlanması durumu olarak ifade edilebilmektedir. Sık adet görme sorunu, genellikle beklenen tarihten daha erken bir tarihte kişinin regl görmesi ile ortaya çıkar. Bu durum yani regl dönemi periyotlarının bir düzende olmaması, ciddi bir sorundur.

Sık Regl Olma Nedenleri Nelerdir?

Tıpkı geç regl olmada olduğu gibi erken regl olma durumunda da miyomlar, hormonsal nedenler ya da polip oluşumları bu durumu tetiklemektedir. Bazı hastalarda ise düzenli bir adet döngüsü için hiçbir engel olmamasına rağmen yine de erken regl dönemi görülebilmektedir. Bazı kişilerde, stres faktörlerine bağlı olarak da reglin erken görülmesi söz konusu olabilmektedir. Yine bazı kadınlarda, guatr hormonunda bozukluk olması nedeniyle sık adet görülebilmektedir.

Sık Adet Görmek Zararlı mıdır?

  • Sık adet görmenin zararı, kanamanın miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Çok fazla kanama olması durumunda kan kaybı fazla olacağı için anemi hastalığı ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra bu dönemde hormonsal dengenin bozulması ya da hormonların değişmesi nedeniyle stres, huzursuzluk, gerginlik ve aşırı sinirlilik gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.
  • Gebelik söz konusu olduğunda sık adet görmek riskli olabilmektedir. Gebelikte, regl dönemi olmadığı için kanama, gebelikle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.
  • Doğum sonrasında regl düzeninin normale dönmesi gerekir. Eğer normale dönmek yerine sık aralıklarla regl olunuyorsa, kadınsal bir rahatsızlık söz konusu olabileceğinden derhal doktora gidilmesi önerilir.
  • Sık regl görme durumu, menopoz dönemi ile ilgili de olabilmektedir. Hormonsal dengenin bozulmaya başladığı menopoz başlangıcında, sık regl olma durumu ortaya çıkabilmektedir. Ancak bunun bir zararı bulunmamaktadır. Bu daha çok vücudun yeni döneme alışma evresi olarak düşünülebilir. Bu durum genç yaştaki kadınlarda ortaya çıkmaz, yani genç yaştaki kadınlarda sık regl görme sorunu menopoz ile ilgili değildir. Bununla birlikte her menopoz dönemine adım atan kadında da sık adet görme durumu meydana gelmeyebilir.

Sık Regl Olma Tedavisi

Yumurtalık kistleri polipler ya da miyomlar nedeniyle ortaya çıkan sık aralıklarla adet görme durumu bir sorundur ve bu duruma derhal müdahale edilmesi gerekir. Bunun için kist ya da miyom oluşumu mevcut mu değil mi detaylı olarak incelenmelidir.

Tedavi sürecine de kısa bir süre içinde başlanması gerekir, çünkü kistler kötü huylu ise ciddi hayati risk faktörleri haline gelebilmektedir. Çok fazla kan kaybetme durumu söz konusu olacağı için kansızlık olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sık regl olma durumu hormonsal sorunlardan kaynaklı ise buna uygun bir tedavi ile durum kontrol altına alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.