Bilgi Yeriniz

Karın İçi Kaşıntı

23.03.2018
3.686
Karın İçi Kaşıntı

Cildin herhangi bir bölgesinde oluşabilen kaşıntı şikayetine karın içi bölgesinde de rastlanabilmektedir. Karında baş gösteren kaşıntının pek çok sebebi olabilir. Ciltteki kaşıntının başlıca nedenleri; alerjik reaksiyonlar, cilt hastalıkları ve cildin aşırı kuru olmasıdır. Fakat nedeninin doğru anlaşılabilmesi için kaşıntıyla birlikte ciltte döküntü, pullanma, kızarıklık gibi başka şikayetlerin de yakından incelenmesi gerekmektedir.

Ciltteki kaşıntının yanı sıra karın içi kaşıntısı da sık rastlanılan problemlerdendir. Karın içi kaşıntısı özellikle kadınlarda ilk olarak gebeliği akıllara getirir. Ancak bunun tek nedeni hamilelik değildir. Bunun dışında stres, iç organ hastalıkları, cilt kuruluğu gibi pek çok sebebi olabilir.

Karın İçi Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Karın içi kaşıntısının başlıca nedenlerinden aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

1-)Hamilelik

Gebelik dönemindeki kadınlarda karın içi kaşıntı şikayetine fazlaca rastlanır. Bu evrede bebeğin anne karnında gelişmesiyle birlikte karın içi bölgesi genişler ve doğal olarak kaşıntı hissedilir. Hissedilen bu kaşıntı hissi gayet normal ve doğal olduğundan, korkulacak bir durum söz konusu değildir. Gebeliğin sonlanmasıyla birlikte kaşıntı hissi de son bulacaktır.

2-)Cildin Kuru Olması

Ciltte meydana gelen kaşıntıların en sık rastlanan sebeplerinden biri de aşırı kuru cilttir. Cildin uzun süre sıcağa veya soğuğa maruz kalmasından dolayı ciltte kuruluk, nemsizlik meydana gelir. Bu kuruluk durumunu takiben kaşıntı sorunu baş gösterir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli yabancı maddelere karşı verdiği tepkime alerji olarak isimlendirilir. Yenilen gıda ürünlerinden, giyilen kıyafetlerden, kullanılan temizlik ürünlerinden(şampuan, sabun, krem vs.) gibi pek çok etkenden kaynaklı görülebilir. Sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterse de, en bilindik sonuçlarından biri kaşıntı şikayetidir. Kaşıntıyı genellikle kızarıklık problemi takip eder.

4-)İç Hastalıklar

Karın içi kaşıntısı kimi zaman iç organlarda meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Özellikle böbrek ve karaciğer hastalıklarından dolayı karın içi bölgesinde kaşıntı problemine rastlanabilmektedir. Fakat kaşıntı hissi tek başına bu hastalıkların tanısında yeterli bulgu değildir. Detaylı inceleme ve doğru-kesin tanı için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

5-)Menopoz Dönemi

Ergenlik döneminden itibaren kadınlarda görülmeyen başlayan aylık adet döneminin sonlanması, menopoz olarak tanımlanır. Kadınlarda karın içi kaşıntısının hamilelikten sonra en sık rastlanan sebebi menopoz evresidir. Ancak karın içi kaşıntısı tek başına menopoz teşhisi için yeterli değildir. Eğer karın içi kaşıntısına aşağıdaki menopoz bulgularından birkaçı eşlik ediyorsa, bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Menopoz belirtileri şunlardır:

  • Adet kanamlarında düzensizlik,
  • Durduk yerde ateş basması,
  • Östrojen hormonunun eksikliğinden ötürü olası kalp-damar hastalıkları ve kemik erimesi şikayetleri.
  • Ani ruhsal – duygusal değişimler

6-)Psikolojik Etkenler

Çağımızın en derde deva sorunlarından olan stres pek çok konuda fizyolojik olarak vücutta kendini belli edebilmektedir. Bu fizyolojik sonuçlardan en yaygınıysa, ciltte meydana gelen kaşıntılardır. Stresten kaynaklı kaşıntıyı azaltmanın en etkili yöntemi, olabildiğince stresli bir yaşamdan uzak durmaktır.

Karın İçi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Karın içi kaşıntısının tedavisinde her problemde olduğu gibi öncelikle altında yatan nedenler saptanmalıdır.

  • Kaşıntının giderilmesi için ilgili bölge nemlendiri kremlerle nemlendirilerek veya ıslatılarak, kuruluğu giderilebilir.
  • Alerjiye yol açan ürünlerden uzak durmak kaşıntının dinmesini sağlar.
  • Aşırı terleme durumunda kıyafetlerin değiştirilmesi, kaşıntı hissini azaltır.
  • Eğer karın içi kaşıntısı çok şiddetli durumdaysa ve beraberinde daha başka anormallikler gözleniyorsa, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.