Bilgi Yeriniz

Ayak Altı Kızarıklık

16.03.2018
8.484
Ayak Altı Kızarıklık

Ayak tabanı bedenin tüm yükünü taşımanın yanında, vücutta zemin ile sürekli olarak temas eden bölümdür. Özellikle gün bitiminde tüm yorgunluk ayak tabanlarında derinden hissedilir. Bazı durumlarda ise ayak tabanında kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Kızarıklığa ek olarak sızı da hissedilebilir.

Ayak Altında Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

  • Ayak tabanında kızarıklığın temel nedenlerinden bir tanesi, bu bölgeye meydana gelen mantar enfeksiyonlarıdır. Yaz aylarında kapalı ayakkabıların kullanımı sonucunda ayaklar terler, kullanılan çorap da pamuklu değilse, ter parmak aralarının nemli kalmasına yol açar. Bu da mantar enfeksiyonunun gelişimi açısından uygun bir durumdur.
  • Ayak altında kızarıklık, genellikle diyabet hastası kişilerde sıklıkla görülmektedir. Hastalığın bir belirtisi ve getirisi olarak ayak tabanında kızarma ve ağrı söz konusu olur.
  • Ayak altındaki kızarıklık uzun süre geçmiyor ya da çok sık şekilde tekrarlanıyor ise, sinir sistemi ile ilgili bir durum söz konusu olabilir. Sinir sıkışması tabanda bu gibi kızarıklıklara yol açabilmektedir.
  • Uzun süre boyunca rahat olmayan ayakkabılarla yürümek, koşmak, sert bir zemin üzerinde uzun süre yürümek gibi nedenlerle de ayak tabanında kızarıklık ortaya çıkabilir. Bu durum kişinin istirahat etmesi ile sona erer.
  • Kişinin alkol kullanımında aşırıya kaçması ya da alkol ve sigara tüketiminin bir rutin haline getirilmesi sonucunda vücuttaki sinir uçlarında tahrip ortaya çıkabilir. Sigaranın riski de oldukça fazladır. Bu nedenle bu gibi ürünlerin hayattan tamamen çıkarılması tavsiye edilir.
  • Kalpte ortaya çıkan toplar damarla ilgili bir sorun sonucunda yine ayak tabanında kızarıklık sorunu ortaya çıkabilir. Diğer belirtileri ise kızarıklığa eşlik eden ağrı ve tabanların şişmesidir.
  • Bazı ciddi hastalıklar (AIDS gibi) kişinin sinir sisteminde ciddi tahribe yol açar. Bu da ayak tabanında kızarıklıkla ve ağrı hissi ile kendini gösterebilir.
  • Ayaklarda yer alan sinir liflerinde hasar meydana gelmesi ile ortaya çıkan yanan ayak sendromu da tabanda kızarmanın sebeplerinden bir tanesidir.
  • Eritromelalji isimli, oldukça nadir olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıkta da ayak tabanındaki damarların tıkanması nedeniyle kızarıklıklar söz konusu olabilmektedir.

Ayak Tabanındaki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Tabandaki kızarıklığın nedenine göre bir tedavi uygulanabilir. Mantar nedeniyle ortaya çıkan kızarıklıklar, mantar kremleri ya da uygun tedavi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Kızarıklıklar diyabet nedeniyle oluşuyorsa, alınacak olan insülin seviyesi yükseltilerek bu duruma çözüm bulunabilir. Uzun süreli kullanım sonucunda ortaya çıkan ağrı ve kızarıklık için ayaklar uzatılarak istirahat edilmelidir.

Hafif masaj ve ayakları ılık su içinde bekletme gibi küçük çözümler de faydalı olabilir. Eğer sorun sinir sıkışması ise, bu durumda tıbbi yardım almak gerekir. Sinir sistemi ile ilgili sorunlar birbiri ile bağlantılı olarak daha ciddi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi bir hayli önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.