Bilgi Yeriniz

Kulak Çevresindeki Ağrı

28.05.2018
2.368
Kulak Çevresindeki Ağrı

Kulak çevresinde ağrı travmatik ya da içsel sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle kulağın bir şekilde sert bir darbeye maruz kalması ya da kulak içindeki iltihaplanmalar, kulak içinde ve çevresinde şiddetli ağrı oluşturan faktörler arasında yer almaktadır. Genel olarak sebeplerin tespiti için mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kulak Çevresinde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kulağa alınan şiddetli bir darbe, kulağın üstüne doğru düşme gibi travmatik durumlarda kulak çevresinde ağrı görülebilmektedir.
  • Çocuklarda ortaya çıkan kulak çevresinde ağrı durumuna sorun kabakulak rahatsızlığı olabilir. İlk olarak boğazda bakteri oluşumu ile kendini gösteren bakteriler, kısa zaman içinde kulak ve çevresinde ağrı oluşturur. Ayrıca çene ve kulak bölgelerinde ya da boyunda ciddi şişlikler de oluşabilmektedir.
  • Kulak içinde ortaya çıkan herhangi bir iltihaplanma durumunda kulak çevresinde ağrı ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişinin kulağının içinde çok fazla kulak kiri birikmesi de kulak çevresinde ağrı nedenlerinden bir başkasıdır.
  • Bu sebeplere ek olarak faranjit, östaki tüpünde fonksiyon bozukluğu ya da bademciklerde iltihaplanma gibi durumlar da kulak çevresinde ağrı görülmesine neden olabilmektedir.

Kulak Çevresinde Ağrı Tedavisi

  • Kulak ve çevresinde hissedilen şiddetli ağrının sebebi kulakta oluşan enfeksiyonel bir durum ise, mutlaka en kısa zamanda tedavinin uygulanması gerekmektedir. Enfeksiyonlar her bölgede olduğu gibi kulak içinde de oldukça hızlı bir biçimde yayılır. Bu gibi durumlarda genel olarak antibiyotik türdeki ilaçlarla bir tedavi sürecine başlanması gerekir. Enfeksiyon boğazda da olabilir ve önlem alınmadığı takdirde enfeksiyonlar kulak içlerinde de ilerleyebilir ve orta kulakta iltihaplanma sorunu meydana gelebilir.
  • Kulak bölgesine ya da kepçe bölgesinde ortaya çıkan bir darbe sonucunda oluşan kulak ve çevresinde ağrı sorunu ortaya çıkabildiği gibi, kulağa imitasyon ürünlerin takılması ya da farklı metallerle kulağın teması da bölgede ağrı oluşmasına yol açabilmektedir. Bu durumda daha küçük çaplı bir iltihaplanma sorunu ortaya çıkar ve bu durumun muhakkak tedavi edilmesi için antibiyotikler sıklıkla kullanılır.
  • Kulak ağrısının tedavi edilmesinde, uygulanacak olan tedavi kulak ağrısının şiddetine, süresine ve cinsine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kulağa alınan bir darbe nedeniyle kulak çevresinde ağrı görülüyor ise iyileşme süreci önemsenmeli ve muhakkak doktora gidilmelidir. Takılar nedeniyle enfeksiyon kaynaklı oluşan ağrılarda hijyen koşullarının sağlanmasına azami dikkatin gösterilmesi gerekmektedir.

Kulak ve çevresinde ortaya çıkan enfeksiyonel bir olumsuz durumun daha geniş bir bölgeye yayılmaması için, mutlaka doktorun gözetimi ve tedavisi şarttır. Bu tedavide antibiyotik ilaç ya da kremler doktor tarafından belirlenir ve hastaya verilir. Verilen ilaçlar mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.