Bilgi Yeriniz

Sol Göğüs ve Sırt Ağrısı

13.03.2018
8.169
Sol Göğüs ve Sırt Ağrısı

Doğrudan akla kalp rahatsızlıklarını getiren sol göğüs ve sırt ağrısı; aynı zamanda akciğerlerle ilgili bir hastalığın, göğüs kafesinde meydana gelen bir aksaklığın ya da psikolojik etmenlerin de belirtisi olabilmektedir. Kadınlarda regl dönemi öncesinde ya da gebelik sürecine girerken de bu ağrı türü görülebilmektedir. Ancak oldukça riskli olan bu durum ihmal edilmemeli ve hangi sebeple ortaya çıkmış olursa olsun sol göğüste ve sırtta ağrı ortaya çıkmış ise hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sol Göğüs ve Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • İlk olarak akla gelen ve kişiyi paniğe sürükleyen temel neden kalp krizidir. Sol göğüste ve sırtta ağrı hissi eş zamanlı olarak ortaya çıkıyor ve bu durum sık aralıklarla tekrarlanıyorsa, kalp krizi riski olabilir. Ancak yine de yalnızca ağrı hissi değil, krizin diğer belirtileri de göz önüne alınmalıdır. Bedenin tamamında karıncalanma ve sol kolda uyuşma bu belirtiler arasında sayılabilir.
  • Göğüs ve sırt bölgesi yapısal olarak birbirine paralel bir durumda bulunduğu için, genel olarak birinde ortaya çıkan ağrı diğerini de etkileyebilmektedir. Özellikle spor yapan ya da anormal hareketler nedeniyle kas zedelenmesi yaşayan kişilerde, hem göğüs hem de sırt ağrısı aynı anda meydana gelebilir. Bu durumun tedavisi ilaç ya da gerekli ise cerrahi bir işlemle sağlanmaktadır.
  • Sinir sıkışması ya da sinirlerde hasar oluşumu sonucunda hem göğüste hem de sırtta ağrı meydana gelebilir.
  • Kişinin darbeye maruz kalması ya da travmatik bir olay yaşaması gibi nedenlerle, bir süre devam eden göğüs ve sırt ağrıları ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kemik yapısında ve kaburgalarda oluşan bir zedelenme de bu duruma sebebiyet verebilir.
  • Damar ve kalple ilgili rahatsızlıklar genel olarak göğüs ağrısı ile kendini belli eder. Damarlarla ilgili sorunlarda, durumun ilerlemesi, ağrı hissinin de gittikçe şiddetli bir hal almasına neden olur.
  • Kemiklerde ve kaslarda ortaya çıkan çeşitli nedenlere dayanan ağrılar, kireçlenme ya da fıtık oluşumunun tetikleyicisidir. Bu gibi bir durumda omurgaya baskı artar ve bu da sırtta yoğun şekilde hissedilen bir ağrı ortaya çıkarır. Özellikle bel ve boyun fıtığında, bu durumun ortaya çıkması muhtemeldir.
  • Basit bir soğuk algınlığı ya da ciğerlerin üşütülmesi durumunda öksürük ve ağrı meydana gelebilir. Hastalığın iyileşme sürecine girmesi ile ağrı hissi azalır ve zamanla da geçer. Ancak kendiliğinden geçmesi oldukça zor olan ve ilerlerse daha kötü bir duruma gelebilecek olan bu rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kalple İlgili Göğüs ve Sırt Ağrıları

Hayati risk taşıyan sebep, kalple ilgili sorunlardır. Eğer sol göğüste ağrı ve sırt ağrısına ek olarak nefes daralması, bayılma, ensede ağrı, kalp çarpıntısı ya da ödem oluşumu söz konusu ise acilen doktora gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.