Bilgi Yeriniz

Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz?

17.12.2018
6.421
Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz?

Zeytinyağı, doğru bir şekilde saklanmaması ya da yapılışından dolayı acıyabilir. Eğer bozuk olmadığına eminseniz o zaman kısa bir yöntem ile zeytinyağının acılığını kolaylıkla alabilirsiniz.

Zeytinyağımız Acırsa Neler Yapabiliriz?

Zeytinyağının acılaşması durumunda aşağıda yazmış olduğumuz yöntemi kullanarak bu acılığı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle bir teneke zeytinyağı için ölçü verelim ve siz elinizdeki zeytinyağı miktarına göre ölçüyü ona göre ayarlayabilirsiniz. 1 teneke zeytinyağı için 100 gram toz şekeri yaklaşık olarak 60 gram zeytinyağında iyice bir eritin. Daha sonrasında erittiğiniz bu şekeri tenekenin içine boşaltarak bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde zeytinyağının acılaşmasını geçirebilirsiniz.

Zeytinyağının Kullanım Alanları Ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağını aslında sadece yemeklerde değil, saçlarda ve vücutta da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle kuru bir cilde ya da kuru bir saç tipine sahipseniz kesinlikle zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Faydalarından da bahsedecek olursak;

Yukarıda da söylediğimiz gibi cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında sık sık karşılaştığımız sorunlardan biri de vücut kuruluğudur. Duştan sonra aşırı olmayacak şekilde vücudunuza zeytinyağı sürmeniz ciltteki kuruluğu ve kuruluktan meydana gelen çatlakları tamamen ortadan kaldıracaktır.

  • Yine zeytinyağı saçı beslemektedir. Sadece kuru saç tipleri için değil yağlı saç tipleri için de uygulanabilecek bir yöntemdir. Burada sadece zeytinyağı kullanabileceğiniz gibi, zeytinyağının içine farklı malzemelerde ekleyerek maske hazırlayabilir ve duştan önce saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde tek dikkat etmeniz gereken zeytinyağının saçtaki bekleme süresidir. Yani mümkün olduğunca 1 saat kadar saçınızda beklemesi, faydasını kısa süre içinde görmeniz açısından oldukça önemlidir.
  • Zeytinyağı kilo vermede de oldukça etkili bir üründür. Özellikle doğal bir şekilde hazırlanmış zeytinyağını öğünlerde tüketmeniz kilo vermenize de yardımcı olacaktır.
  • Zeytinyağının sindirim sistemini güçlendirici bir etkisi de bulunmaktadır. Kabızlık, ishal ya da sık sık gaz sancıları çeken bir insansanız yine zeytinyağı tüketmenizi öneririz. Ayrıca yemeklerinizi zeytinyağı ile hazırlamanız da sindirimi daha çok kolaylaştıracaktır.
  • Zeytinyağının içinde bulunan besin değerleri hücre yenilenmelerinde etkin rol oynar. Bu da, cildinizde kullanmanız halinde daha diri ve dinç bir görünümde olmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde cildinizin doğal bir şekilde parlamasına da neden olacaktır.
  • Bağışıklık sistemi güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle doğal bir şekilde üretilmiş zeytinyağı kullanmanız bu konuda daha faydalı olacaktır.
  • Zeytinyağının hücreleri yenilediğinden bahsettik. Bu hücreler sadece vücudun daha dinç bir görünümde olmasından ziyade yaşlanma sürecini de olumlu anlamda etkiler ve aynı şekilde kanser hücrelerinin işlevlerini azaltmasına yardımcı olarak kişilerin kendini daha hissetmesini sağlar.
  • Özellikle masaj için sık sık tercih edilen zeytinyağının bu konuda da etkilerini görmeden geçemeyiz. Vücudun rahatlamasını sağlayarak kişinin daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.