Bilgi Yeriniz

Brokoli Sararınca Bozulur mu?

25.05.2018
3.875
Brokoli Sararınca Bozulur mu?

Brokoli de diğer yeşil sebzeler gibi, uzun süre buzdolabında kaldığı zaman sararabilmektedir. Brokolinin sararması bozulduğu anlamına mı gelmektedir yoksa yenebilir mi? Sorusu kişiyi sürekli ikilemde bırakabilmektedir. Bu ikilemi yaşamamak adına yapılması gereken en doğru şey, brokoliyi aldığınız zaman kısa süre içinde tüketmek ya da hava almayacak şekilde saklamak olmalıdır.

Eğer aldığınız brokolide ciddi bir sararma yok ise sararan bölgelerini temizleyip tüketebilirsiniz. Aşırı bir sararma meydana gelmiş ise maalesef onu tüketmeniz sağlığınız için zararlı olabilmektedir.

Brokoli, besin değerinin yüksekliğinden dolayı insan vücudu için oldukça önemli bir sebzedir. Özellikle diyet yapan insanların sıkça tükettiği brokolinin sararmaması için saklama koşulları da oldukça önemlidir.

Brokolinin Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Brokolinin sararmasının en büyük nedeni muhafaza koşullarıdır. Buzdolabında aldığınız gibi yaklaşık 3 gün, kapalı bir şekilde 5 gün saklayabilir ve tüketebilirsiniz. Fakat ısı derecesi yüksek bir yerde ve güneş alan bir yerde kalmışsa zaten görüntüsünden de anlayacağınız üzere muhtemelen bozulmuştur. Tüketmeniz zararlı olabilmektedir.

Brokoliyi Muhafaza Etme Yöntemleri Nelerdir?

  • Öncelikle alacağınız brokolinin sararmış olmamasına ve taze olmasına dikkat ediniz. Brokolinin üzerindeki, bitkiye has yuvarlak şeklinde kısımlar büyük ise bu çoğu zaman taze olmadığını gösterebilmektedir.
  • Brokoliler de diğer, yeşil sebzeler gibi olduğundan yine muhafaza işlemi için havlu yöntemini kullanabilirsiniz. Brokolilerinizi yıkadıktan sonra bir havluya sarıp, buzdolabında öyle muhafaza edebilirsiniz.
  • Brokolinizin kalın yerlerini yani gövde kısmını kesip, yıkayın. Sonrasında ise buzdolabı poşetine yerleştirip buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.
  • Brokoliniz elinizin altında hazır bir şekilde bulunsun, dolaptan çıkardığınızda hemen pişirmeye hazır olsun istiyorsanız, öncelikle brokolinizi temizleyip iyice bir yıkayın. Daha sonrasında brokolinizi haşlayın. Son işlem olarak, haşlamış olduğunuz brokolinizi buzdolabı poşetlerine, hava almayacak şekilde koyup, derin dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Eğer haşladığınız brokoli çok fazla ise porsiyonlara bölüp saklamak daha sağlıklı olacaktır. Derin dondurucudan brokoliyi çıkarıp çözdürdükten sonra maalesef kalanını tekrar dondurucuya atamazsınız. Bu besinin değerlerinin kaybetmesine neden olacağı gibi, aynı zamanda hızlı bir şekilde bozulmasına da neden olacaktır. Porsiyonlara bölerek saklamak bu yüzden daha faydalıdır.

Neden Brokoli Yemeliyiz?

  • İçinde yüksek oranda A vitamini, demir ve kalsiyum barındırmaktadır. Haftada iki kez brokoli tüketmek hücre yenilenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
  • Kilo vermede oldukça etkilidir. O yüzden özellikle diyet menüsünde sıkça tercih edilen bir gıdadır.
  • Bir bardak brokoli suyu, kas ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda çok fazla bilgisayara bakıyorsanız ve sürekli oturuyorsanız da brokoli suyu içmek hem gözleriniz hem de kaslarınız için faydalı olacaktır.
  • Kan akışını düzenlemektedir. Kalp ve damar hastaları için oldukça önemli bir gıdadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.