Bilgi Yeriniz

Kurumuş Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

13.12.2018
5.156
Kurumuş Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş mandalina lekesi inatçı gibi gözükse de birkaç yöntem ile kolaylıkla çıkabilecek bir lekedir. Özellikle mandalina severler bu konuda ustalaşmıştır diyebiliriz 🙂

Kurumuş Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi her ne kadar mandalina lekesi zor bir leke gibi dursa da aslında kolay çıkabilecek bir lekedir. Sadece bazı kumaş tiplerinde meydana gelen lekelenmelere doğru bir şekilde müdahale edilmemesi durumunda, kumaş üzerinde kalıcı hasara yol açabilir. Fakat bu çok nadir meydana gelebilecek bir durumdur.

Her lekede olduğu gibi, mandalina lekesinde de hızlı müdahale oldukça önemlidir. Yani leke meydana gelir gelmez müdahale ederseniz çabuk sonuç alırsınız fakat lekeyi kurutursanız, çıkarması biraz daha zahmetli olabilmektedir. Lekeye erken müdahale etmeniz durumunda uygulamanız gereken birincil yöntemleri sizin için sıraladık. Bu yöntemleri uygulayarak lekeden kısa bir süre içinde tamamen kurtulmanız mümkündür.

1-)Tuz

Tuzun leke çıkarmadaki başarısını aslında bilmeyenimiz pek azdır. Özellikle yağlı yemekler döküldüğü zaman leke üzerine ilk müdahale tuz ile yapılır. Yani mandalina lekesinde de tuzu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Tuzu bir süre beklettikten sonra lekeli olan bölgeyi yıkamanız, lekenin giderilmesini sağlayacaktır.

2-)Bulaşık Sabunu

Bulaşık sabunu da yine yeni oluşmuş lekeler için pratik çözümlerden biridir. Mandalina lekesi kuruduktan sonra bulaşık sabunu kullanmanız fayda sağlamayacağı gibi, her zaman ilk müdahalede kullanmak oldukça önemlidir. Burada yapmanız gereken ise, bulaşık sabunu ile sürdüğünüz bezi ıslatıp köpürtmeniz ve lekeli bölgeyi ovalamanız gerekmektedir. Eğer kumaşınız hassas ise yine bu yöntem hassas kumaşlara zarar verebileceğinden kullanmamanızı öneriyoruz.

3-)Karbonat

Karbonat da yemeklerde kullanılmasının dışında doğal temizleyici bir etkisi vardır. Hemen hemen her alanda, her kumaşta karbonatı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Burada karbonatı öncelikle çok az su ile kremsi bir kıvama getirmelisiniz ve daha sonrasında ise lekeli olan bölgeye sürüp bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Eğer vaktiniz ve durumunuz müsait ise bu bekletmenin sonunda kumaşı makinede yıkamanızı öneririz. Böylece %100 bir sonuca ulaşmış olursunuz.

4-)Leke Çıkarıcı

Mandalina lekesi zor çıkacak bir leke değildir fakat diyelim ki yukarıdaki yöntemlerden hiç biri işe yaramadı. Bu durumda son olarak leke çıkarıcıdan yardım alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken ise öncelikle lekelenen kumaşı bir leğen içerisine alın ve kumaşın üzerini geçmeyecek kadar su ile doldurun. Suyun soğuk olmasına bilhassa özen göstermenizi öneririz. Daha sonrasında ile lekeli bölgelere leke çıkarıcıyı dökün ve bu şekilde bekletin. En son işlem olarak çamaşır makinesinde yıkayarak lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.

NOT: Kumaşı yıkarken mümkün olduğunca kimyasal temizleyici kullanmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle çamaşır suyu kullanmak, lekeli kumaşları temizlemez tam tersine yıpranmasına ve kalıcı hasara sebep olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.