Bilgi Yeriniz

Künefenin Şerbeti Sıcak mı Dökülür?

14.12.2018
5.847
Künefenin Şerbeti Sıcak mı Dökülür?

Künefe yaparken şerbetin sıcak mı soğuk mu dökülmesi gerektiği aslında künefenin sıcaklığı ile ilgilidir. Evet cümlemiz biraz karışık gelmiş olabilir ama sizin için künefe ve şerbeti konusunda geniş bilgilendirmeler yazdık. Okuyarak detaylı bilgi edinebilir ve uygulayabilirsiniz.

Künefenin Şerbeti Sıcak Mı Dökülür?

Künefe gibi şerbetli tatlılar yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalardan biri olan şerbet, doğru zamanda dökülmediğinde tatlının tüm lezzetini alıp götürebilir ve tüketmek zorlaşabilir. Aslında en kolay adım gibi gözüken şerbet dökme, dikkat edilmesi gereken kritik yerlerden biridir.

Şerbetli tatlılarda şerbeti soğuk ya da sıcak dökmenizde hiçbir problem yoktur. Fakat şöyle ki, künefe sıcak ise şerbet soğuk olmalı, künefe soğuk ise şerbet kesinlikle sıcakken dökülmelidir. Tam tersi durumlarda yani hem künefe hem şerbet soğuk ise bu şerbetin tam olarak künefeye işleyememesine sebep oluyor ve bu da lezzetinin oluşmasını engelliyor. Hem şerbetin hem tatlının sıcak olması da tatlının şeklinin bozulmasına, hamurlaşmasına sebep olabiliyor. Yani muhakkak ya tatlı ya da şerbet sadece birinin sıcak olması gerekmektedir.

Künefe Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Öncelikle şerbeti sona bırakmanızı öneriyoruz. Şerbetin sıcak olarak dökülmesi künefenin tam lezzetinde olmasını sağlıyor.
  • İlk olarak yapmanız gereken kadayıfları ayrıştırmalı ve kesmelisiniz. Böylece daha pratik bir şekilde tatlınızı yapabilirsiniz.
  • Eğer lezzetli bir künefe yapmak istiyorsanız, muhakkak kadayıfların üzerinde tereyağı gezdirmeniz gerekmektedir. Yani, tereyağını önce eritip sonrasında kadayıfların üzerini tamamen kapatacak şekilde dökmelisiniz.
  • Künefe için kullanacağınız tavaya kadayıfları dökmeden önce oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağı ile hafif bir yağlayarak, içine yağladığınız kadayıfları tavayı tamamen kapatacak şekilde yayabilir ve kolay bir şekilde künefe yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Künefenin şerbetini hazırlarken her zaman 1-2 damla kadar limon damlatmakta fayda vardır. Böylece şerbetin kıvamını almasını da kolaylaştırmış olursunuz.

Künefe Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Künefe en nihayetinde şerbetli bir tatlıdır. Ve şerbetli tatlıların buzdolabında saklanması şerbetin şekerlenmesine sebep olabiliyor. Bu durumda ise tatlınızın görüntüsü maalesef değişebilmektedir. Bu durum tabii ki düzeltilebilir fakat en başından uğraşmamanız için, künefeyi oda sıcaklığında saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Künefede her gıdada olduğu gibi muhafaza edilirken mümkün mertebe hava ile temasının kesilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çabuk kurur, tadında çabuk değişimler meydana gelebilir. İçerisinde bulunan peynirden dolayı kesinlikle kapalı bir kap içerisinde ya da streç film ile kapatılmış şekilde, direkt güneş ışığına maruz kalmadan ve rutubet olmayan bir ortamda saklanabilir. Bulunduğu ortamın biraz serin olmasında da bir sakınca yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.