Bilgi Yeriniz

Sırt Ağrısı ve Yutma

21.04.2018
4.119
Sırt Ağrısı ve Yutma

Sırt ağrısı ve yutma arasında bazı durumlarda ilişki olabilmektedir. Yutkunma sırasında yoğun olarak hissedilen sırt ağrısı, önemli bir durumun belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlar ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Yutma ve yutkunma sırasında ağrı söz konusu ise kişinin acilen doktora gitmesi ve muayene olması önerilmektedir. Sırt ağrısı genel olarak mevcut ise bunun tedavisine bir an önce başlanması gerekir.

Yutma Esnasında Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Enfeksiyonlardan kaynaklanan veya soğuk algınlığı sebebiyle ortaya çıkan boğaz iltihabı ve enfeksiyonları, yemek yeme esnasında yutkunurken kişinin sırt bölgesinde ağrı duymasına yol açabilmektedir. İltihaplanma sonucunda, ağrı ve boğazda şişme ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısı, önlem alınamadığında sırta ve göğüs bölgesine doğru ilerleyebilmektedir.
  • Boğazda bir nedenle oluşan ve ilerleyen tümör oluşumlarında, boğazda bir kitle belirtisi ortaya çıkar. Bu kitle kişinin yemek yemesini engeller ve yutması sırasında da sırtta ağrıya neden olabilir. Boğaz ağrısı sırta da yansır ve tümörün alınması / iyileştirilmesi söz konusu olmazsa ağrı da devam eder.
  • Midede oluşan reflü ve ülser gibi rahatsızlıklar, çeşitli bakteri ve virüslerden kaynaklı meydana gelmektedir. Mide rahatsızlıklarında tedavi söz konusu olmadığında ağrı ve rahatsızlık hissi yemek borusuna doğru hareket eder ve bir süre sonra yemek sonrası mide ağrısına eşlik eden bir sırt ağrısı da ortaya çıkabilir.
  • Sigara ve alkol kullanımı sebebiyle ortaya çıkan boğaz ve nefes borusu ağrısı, sırtta da ağrının hissedilmesine neden olabilmektedir.

Sırt Ağrısı ve Yutma Tedavisi

Yutma esnasında ortaya çıkan sırt ağrısı ciddi olan bir sağlık sorunu olup, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu durumda hastanın şikayetleri dinlenir ve kesin olarak tanı konur. Daha sonra tedavi işlemlerine başlanır.

  • Ağrı şikayeti bulunan hastanın, sırt kaslarının gevşetilmesi gerekmektedir. Bunun için doktor tarafından kas gevşetici ilaçlar ve bölgesel olarak uygulanan kremler önerilebilmektedir. Ancak ilaç tedavi mutlaka fizik tedavi uygulamaları ile de desteklenmelidir.
  • İlaç ve fizik tedavi işlemlerinin yanı sıra hastada strese yol açan etmenlerin de belirlenerek ortadan kaldırılması gerekir. Hasta bunun yanında sigara ve alkol ürünlerinden özenle kaçınmalıdır.
  • Sırt ağrısının nedeni mide rahatsızlıkları ise bunların tedavisine de öncelik verilmesi gerekmektedir.
  • Yine soğuk algınlığı gibi bir durum nedeniyle yutma esnasında sorun yaşanıyorsa, vücudun enfeksiyonlardan temizlenmesi son derece önemlidir.
  • Sırt kaslarının güçlendirilmesi de hissedilen ağrının derecesinin azaltılması bakımından etkili olacaktır. Bu nedenle her gün düzenli olarak hafif sırt egzersizleri de hayata geçirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.