Bilgi Yeriniz

İşkembe Çorbasının Yanına Ne Gider?

17.12.2018
13.339
İşkembe Çorbasının Yanına Ne Gider?

İşkembe çorbası, içeriğindeki işkembeden dolayı bir sakatat çorbasıdır. Sakatat tüketiminde ise yanına mideyi rahatsız etmeyecek, sindirimi kolaylaştıracak yemekler tercih edilmelidir. Bu yazımızda size işkembe çorbasının yanına ne yapabileceğinizi anlattık. Umarım yardımcı olabilmişizdir.

İşkembe Çorbasının Yanına Ne Gider?

İşkembe, insan vücudu için oldukça faydalı bir besindir. Seveni kadar sevmeyeni de çoktur diyebiliriz. Fakat özellikle hastalıklarda ya da vücutta kırıklar meydana geldiğinde herkesin ilk tercih ettiği çorbalardan birincisidir. İkincisi de kelle paçadır.

İşkembe çorbası eğer en başından kendiniz yapıyorsanız yani hazır işkembe almıyorsanız, hazırlanışı oldukça meşakkatli fakat bittiğinde tüm bu mücadeleyi unutturacak lezzette ve faydada bir çorba olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. İşkembe çorbasının yanına hazırlayacağınız yemeklerin ise et türü olmasından ziyade daha sebze ağırlıklı olması gerekmektedir.

1-)Sebzeli Bulgur Pilavı Ve Salata

Bulgur pilavı, pirinç pilavına kıyasla tüketildiğinde mideyi rahatsız etmez ve tam tersine sindirime yardımcı olur. Özellikle sebzeli olarak yapıldığında işkembe çorbasının yanına oldukça uyumlu bir lezzet olacağından rahatlıkla bahsedebiliriz. Hem yapımı pratik, hem tüketimi oldukça kolay hem de sağlıklı!
Sofranızda ek bir alternatif olarak ise salata tercih edebilirsiniz. Mevsim salata, patates salatası gibi çeşitlerle de işkembe çorbası sonrasında tüketilebilecek hafif gıdalardan biridir.

2-)Biber Dolması

Yukarıda et türünden ziyade sebze ağırlıklı diye belirttik ama etli biber dolmasında aslında yoğunluk biber ve baharat olduğundan, yine bu dolmayı da işkembe çorbası sonrasında tercih edebilirsiniz. Hem yine midenizi rahatsız etmeyecek hem de oldukça doyurucu olacaktır.

3-)Makarna

Makarna da biliyorsunuz ki özellikle yemeksiz zamanlarda en kolay hazırlanabilecek doyurucu besinlerden biridir. Tam bir kurtarıcı diyebiliriz! Yine işkembe çorbası sonrasında da tercih edebileceğiniz yemeklerden biridir. Fakat salata tek başına yetersiz olabileceğinden yine yukarıda da yazmış olduğumuz gibi salata hazırlayabilirsiniz.

İşkembe Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hastalıklarda oldukça iyileştirici etkiye sahiptir. İçeriğinde bulunan besin değerlerinden dolayı kişiyi kısa zamanda ayaklandırabilecek bir etkidedir.

  • Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve kuvvetlenmesi için de yine işkembe çorbası küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi gereken bir gıdadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan fosfor, sadece kemik yapısını değil, sağlık bir diş yapısının oluşmasını da sağlar.
  • Kasların sağlıklı bir şekilde işlevlerini gerçekleştirmesini destekler.
  • İşkembenin en bilinen özelliğinden biri de beyin sağlığına olan faydalarıdır. Özellikle işkembe tüketimi ileriki yaşlarda meydana gelebilecek unutkanlığı da engeller.

NOT: İşkembe çorbası çok faydalı bir çorba olsa da, aşırı tüketimi kolesterolü yükseltebileceğinden, yine de tüketiminizi sınırlı bir şekilde yapmanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.