Bilgi Yeriniz

Borcam Buzluğa Konur mu?

28.11.2018
8.833
Borcam Buzluğa Konur mu?

Borcam buzluğa konur mu karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Borcam kullanımı neredeyse tüm ev kadınlarının tercih ettiği bir kullanım şeklidir. Fırınlanma özelliği olması nedeniyle çok kullanışlı bir mutfak eşyası olan borcam kalın bir cama sahip olduğu için kolay kolay kırılmaz ve zarar görmez. Uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz borcam ürünlerin birçok farklı türde ebatı bulunur ve her türlü fırına uygundur. Borcamların yapımında kullanılan cam borik asit yapımında kullanılan bir cam türü olduğu için sıcaklık değişimlerine karşı direnç gösterebilir ve etkilenmez.

Borcamın 300 derece ile -30 derece arası sıcaklık değişimlerinde bile kullanılabildiği bilinmektedir. Borcamı hem fırınlama için hem de yemekleri saklamak için bir kap olarak kullanabilirsiniz. Borcamın buzlukta kullanıp kullanılmayacağı ise merak edilen diğer sorulardan birisidir. Borcam -30 dereceye kadar dayanabilen bir ürün olduğu için buzlukta da kullanımı mümkündür.

Borcam Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Borcam mutfakların vazgeçilmez parçalarından birisidir. Her evin mutfağında en az bir tane borcam bulunur. Borcam içeriğinde yer alan maddeler nedeniyle çok sıcak ve soğuk alanlarda muhafaza edilebilen bir üründür. Camı oldukça kalın olan borcamın kapaklı modellerini yemeklerinizi saklamak üzere rahatlıkla kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Borcamın kullanımında dikkat edilecek baz noktalar bulunur. Bu önemli noktalar arasında ise şunlar yer almaktadır:

  • Borcam ısıya dayanıklı bir ürün olsa bile direk olarak ısıya maruz bırakılması doğru bir tercih olmayacaktır. Bu durumda özellikle borcamın direk ocakta pişirilmesi sonucunda borcamın bazı yerlerinde yanık ve kararmalar oluşabileceği bilinmelidir. Borcamın en uygun kullanım şekli fırınlama olacaktır.
  • Borcamın kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise temizlik konusudur. Borcamı temizlerken bulaşık makinesi kullanımı pek tercih edilmemelidir. Borcamın uzun yıllar kullanılabilmesi ve uzun ömürlü olması için en uygun temizleme yöntemi elde yıkama yöntemi olacaktır.
  • Borcam kullanımı yapacak kişilerin darbelere karşı da dikkatli olması gerekir. Borcam çok dayanıklı bir camdan yapılmış olsa bile çok sert darbede ya da yere düşmelerde kırılabilir bir üründür. Borcamın iyi yerde muhafaza edilmesi ve çok dikkatli bir biçimde kullanılmasına önem verilmelidir.

Borcamın Özellikleri Nelerdir?

Borcam birçok farklı özelliği içinde barındıran bir üründür. Borcamın bilinmesi gereken özellikleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Borcam sıcaklık değişimlerine oldukça büyük ölçüde direnç gösterebilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle borcamı hem soğuk alanlarda hem de sıcak alanlarda kullamak mümkündür.
  • Temizliği de çok kolay olan borcamın içinde kalıntı kalmaması için bir süre sıcak su içinde bekletebilir, sonrasında yumuşayan kirleri çok daha çabuk bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bu özellikle fırınlama seçenekleri sonrası tercih edilen bir temizlik yöntemidir.
  • Borcam direk ocak üzerinde pişirilmeye uygun bir cam değildir.
  • Borcamları buzlukta ya da derin dondurucuda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Borcamın temizliği için bulaşık makinesi kullanımı uygun değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.