Bilgi Yeriniz

Sarı Renkli Kusma

21.04.2018
5.307
Sarı Renkli Kusma

Sarı renkli kusma, genellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan bir durumdur. Mide boş olduğu için kişi kusma refleksi gerçekleştirdiğinde, midede bulunan sarı özsu dışarı çıkar. Bu durum midede bulunan safra olarak da ifade edilebilir. Daha çok gebe kadınlarda ortaya çıkan sarı kusma, sürekli alkol alan kişilerde de ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle veya midenin üşütülmesi durumunda da sarı renkli kusma ortaya çıkabilmektedir.

Ancak mide boş değilken sarı kusma meydana geldiğinde, bir sağlık sorunu meydana gelmiş olabilir ve sarı kusma da bunun belirtisi olabilir. Bu nedenle durumun anlaşılabilmesi için mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Sarı Renkli Kusma Nedenleri Nelerdir?

  • Günlük yaşamda kişinin çok kaygılı ya da stresli olması nedeniyle sarı renkli kusma görülebilmektedir. Mide bulantısı ve ardından görülen kusma sarı renkli ise psikolojik bir durum söz konusu olabilir.
  • Gebe kadınlarda, özellikle de gebeliğin ilk üç ayında bulantılar görülmesi normaldir. Bu bulantılar ve öğürme sonucunda kusma gerçekleştiğinde, midedeki özsuyun dışarı çıkması nedeniyle kusma rengi sarı olabilmektedir.
  • Mide bulantısı, karında şiddetli ağrı gibi durumlar gıda zehirlenmesinin de belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir. Özellikle son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin tüketilmesi ya da sağlıksız koşullarda hazırlanmış besinlerin tüketilmesi gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Zehirlenme sonucunda meydana gelen kusma sırasında kusmuk rengi sarı ya da yeşil renk olabilmektedir. Gıda zehirlenmesi çok ciddi bir durumdur ve doğrudan sağlığı tehdit etmektedir. Bu nedenle zehirlenme şüphesi dahi bulunsa acilen doktora gidilmelidir.
  • Bazı besinlerin tüketilmesi, bazı bireylerin midesinde rahatsızlık ve hazımsızlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda kusma ortaya çıkabilir. Mide bulantısı ve kusma ise hazımsızlığın hemen sonrasında ortaya çıkar. İlk kusmada renk önemlidir. Genellikle en sona doğru ani mide tamamen boşaldıktan sonraki öğürmeler sonucunda kusmuk rengi sarı olacaktır.
  • Soğuk algınlığı ya da enfeksiyonel rahatsızlıklar da kişide yoğun bir mide bulantısına yol açabilmektedir. Bu durum kusma ile sonuçlanır ve üşütme sebebiyle oluşan kusma, sarı renk olabilir.

Sarı Renk Kusma Tedavisi

Kusmuk rengi durumun ciddiyetinin ortaya koyan en önemli belirtidir. Bu nedenle sebebine çok dikkat edilmelidir. Gebelikte oluşan sabah kusmaları, üçüncü aydan sonra ortadan kalkacağı için bir tedavi gerektirmez. Gıda zehirlenmesi nedeniyle oluşan sarı kusmanın tedavisi ise derhal yapılmalıdır.

Zehirlenen kişide mide yıkama işlemi yapılarak durum düzeltilebilir ancak zehirlenme vakalarında ilk müdahalenin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Tespit ve tedavi için geç kalınmaması gerekmektedir.

Stres nedeniyle oluşan sarı renk kusma ise strese neden olan etmenlerden uzak kalınması ile ortadan kalkacaktır. Bu durumun engellenebilmesi için kişinin sakin, huzurlu ve kafasının rahat edeceği bir yerlerde zaman geçirmesi ve stres – kaygı durumlarından olabildiğince uzaklaşması önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.