Bilgi Yeriniz

Avuç İçinde Sarı Renk

13.03.2018
18.707
Avuç İçinde Sarı Renk

Avuç içinde ortaya çıkan sarı renk, hastalık belirtisi olabilmektedir. Daha çok bedensel yapı ile ilgili sorunlar sonucunda avuç içinde sararma ortaya çıkmaktadır, ancak nadiren de olsa dış etkenlere bağlı olarak da bu durum meydana gelebilir.

Avuç içinde sarı rengin oluşumu, kısa bir süre için söz konusu olabilir. Eğer bu durum geçici ise birkaç gün içinde geçme eğilimi gösteriyorsa, sorun dış etmenlerdir. Fakat avuç içinde renk değişimi sıklıkla oluşuyor ve uzun müddet bu durum devam ediyor ise kronik bir rahatsızlık buna sebep oluyor olabilir.

Avuç İçinde Sarı Renk Neden Olur?

  • Gün içinde en fazla kullanılan organlardan biri olan eller ve avuç içleri, dış ortamlar ile sürekli olarak temas halindedir. Bu durum sonucunda kişide alerjik bir sorun ortaya çıkabilir. Ya da kişinin dokunduğu bir maddeye olan alerjisi sonucunda avuç içinde sarı renk ortaya çıkabilir. Elde alerji belirtilerinin diğerleri ise kızarıklık, avuç içinde şişkinlik ve kaşıntı meydana gelmesidir. Genel olarak bu gibi durumlarda tedavide antihistaminik ilaçların kullanılması uygundur. Kullanılması gereken ilaç doktor tarafından belirtilir.
  • Farklı yaşlarda bedensel olarak farklı vitaminlere ihtiyaç duyulur. Ancak bazı durumlarda vücut olması gereken vitaminleri ve mineralleri alamaz. Bunun en önemli nedeni, beslenme düzenindeki dengesizliktir. Bu durumda vücutta renk değişikliklerine ek olarak bulantı ve halsizlik gibi durumlar da ortaya çıkabilir.
  • Kansızlık, genel olarak vücudun dengesini bozan ve sağlığı ciddi şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Sıklıkla kadınlarda ortaya çıkan kansızlık, en çok demir eksikliğinden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle demir içeren besinlerin tüketimi ve gerekirse demir takviyesi alınması çok önemlidir. Avuç içlerinde sararma, kalp çarpıntısı ve sürekli halsizlik durumu söz konusuysa çok çabuk yorulma, sabahları yorgunluk, sürekli üşüme gibi durumlar mevcut ise kansızlık olma olasılığı çok yüksektir.
  • Vücutta herhangi bir yaşta artışa geçebilen bilirubin maddesi, sarılık hastalığının oluşmasının birincil sebebidir. Daha çok yeni doğmuş bebeklerde ortaya çıkan sarılık, yetişkinlerde de meydana gelebilir. Sarılık oluştuktan sonra göz beyazında ve avuç içlerinde sararma şeklinde belirti gösterebilir. Eğer avuç içindeki renk değişimi uzun süre geçmiyorsa, bununla eş zamanlı olarak göz beyazında ya da göz kapaklarında da sararma söz konusu ise, sarılık hastalığının mevcut olması muhtemeldir. Tedavi için muayene olunması ve ilaç alınması gerekmektedir.

Sarılık Oluşumu

Sarılık, hepatit, siroz ya da akciğerler ile ilgili rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda alkol tüketiminin çok fazla olması ve kansızlık durumunda sarılık belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Dikkat edilmezse ilerleyebilir ve tehlikeli bir hal alabilir.

Özellikle;

  • Cilt derisinde sarı renk,
  • Gözlerde sarı renk,
  • Aşırı kilo kaybı,
  • İdrar renginde koyu renge doğru değişiklik,
  • Kronik yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerin bulunması durumunda acilen doktora gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.