Bilgi Yeriniz

Vücutta İğne Batması

12.05.2018
3.727
Vücutta İğne Batması

Günlük hayatta çoğu insan ellerinde ve ayaklarında iğne batması veya karıncalanma gibi bir his görür. Bu durum birçok sebepten ötürü olabilir. Bu hissin kaynağına göre ağrının şiddeti de değişkenlik gösterir. Kimi zaman vücuttaki iğne batması gece uykudan uyandırabilir. Genellikle bu his, vücutta sinir sıkışması sonucu oluşur. Genel olarak el ve ayaklarda görülse de, kimi zaman dil ve ağız içinde de yaşanabilir.

Vücutta iğne batması sadece karıncalanma şeklinde değil, yanma, uyuşma şeklinde de görülebilir. Uyuşmanın beraberinde insanda güç kaybı yaratabilen iğne batması hissi, ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Vücutta İğne Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle sinir sıkışması veya sinirler üzerinde fazla baskı olması sonucu görülse de, başka sebeplerden de vücutta iğne batması yaşanabilmektedir.

  • Şeker Hastalıkları: En çok el ve ayak bölgelerinde görülen iğne batması hislerinin kaynağı genellikle şeker hastalıklarıdır. Vücutta kan dengesinde bir sorun vardır.
  • Vitamin Eksikliği: Vücutta yeterince bulunmayan ve takviyeye ihtiyaç duyan bazı vitaminler ya da fazla alınan vitaminler bu hisse sebep olabilir. Özellikle B12 eksikliğinde el ve ayak karıncalanmaları sıkça görülür.
  • Fazla Alkol Tüketimi: Fazla alkol tüketimi, vücuttaki sinirlerin uyarılmasına engel olur. Böylelikle karıncalanma hissi yaşanabilir. Yani bu durum alkolikliğin de bir belirtisi olabilir.
  • Romatizma Hastalıkları: Romatizma hastalıkları el ve ayakta uyuşma, yanma ve karıncalanma hissi yaratabilir.
  • Sinir Sıkışması: Vücutta iğne batmasının en yaygın sebebidir. Sinirlerde bir hasar oluşması, vücutta sinyal iletimine engel olur. Kimi zaman duruş ve oturuş bozukluğuna bağlı olarak sinir sıkışması yaşanabilir ve vücuttaki sinyal iletimi zayıflar. Bu durum uzun süre hareketsiz kalındığında ya da yanlış bir oturuş pozisyonunda uzun süre kalındığında görülebilir.
  • Besin ve Oksijen Yetersizliği: Vitaminde olduğu gibi vücuda yeterince besin ve oksijen takviyesi yapılmazsa, birçok vücut fonksiyonu sekteye uğrayabilir. Dengesiz beslenme ve düzensiz solunum buna sebebiyet verebilir.

Vücutta İğne Batması Tedavisi

Vücutta iğne batması, yaşam kalitesini düşürebilen bir rahatsızlıktır. Bu histen kurtulmak için alınabilecek önlemler arasında düzenli ve sağlıklı beslenmek başta gelir. Sağlıklı beslenmek, vitamin, besin ve oksijen yetersizliği gibi sebepleri ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında bir de düzenli olarak spor yapıldığı takdirde, sinir sıkışması gibi bir durum yaşanmayacaktır. Çünkü kaslar sürekli hareket halinde ve aktif olacaktır. Spor yapmak, duruş ve oturuş bozukluklarına da bir çözüm sağlayabilir.

Vücuttaki karıncalanma ya da iğne batma hissi dengeli beslenme ve spora rağmen görülüyorsa veya iğne batma hissi ile birlikte karıncalanma, yanma gibi belirtiler de varsa kesinlikle bir doktora başvurulması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.