Bilgi Yeriniz

Başta Uyuşma ve Sersemlik Hissi

19.03.2018
4.108
Başta Uyuşma ve Sersemlik Hissi

Baş bölgesinde uyuşma ya da sersemlik hissinin meydana gelmesi, genellikle bir arada meydana gelmekte olup, nedenleri farklı olabilmektedir. Kişiyi endişelendiren bir durum olan başta uyuşma ya da sersemlik, bir anda ortaya çıktığında mutlaka doktora gidilmesi ve sorunun kaynağının bulunması gerekmektedir.

Sersemlik ve Uyuşma Belirtileri Nelerdir?

 • Denge sağlamada güçlük,
 • Hareket etme esnasında baş dönmesi,
 • Gözün hareket ettirilmesi ile birlikte ortaya çıkan baş dönmesi,
 • Yürümede farklılık ve bozukluk,
 • Kulaklarda uğultu ya da tıkanıklık hissi.

Bu tür belirtiler, ciddi belirtilerdir ve kişi mutlaka en yakın zamanda doktora giderek muayene olmalıdır.

Başta Uyuşma ve Sersemlik Nedenleri Nelerdir?

 • Baş bölgesi, travmatik durumların yaşanmasına oldukça müsait bir konumda yer almaktadır. Özellikle baş bölgesine alınan bir darbe, ani bir çarpma uyuşma ya da ani bir sersemlik hissinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Başa alınan darbeler, mutlaka kontrol altında tutulmalı ve kişi en yakın zamanda muayene olmalıdır. Başa alınan darbeler sonucunda beyin travması ya da beyin kanaması ortaya çıkabilme ihtimali hayli yüksektir.
 • Kısa vadeli uyuşma ya da sersemlik hissinin temel nedeni, kişide aşırı şekilde yorgunluk ortaya çıkması, beyne kısa bir süre için çeşitli nedenlerle kan gitmemesi gibi sebeplerdir.
 • Sinir sistemi ile ilgili durumlar ve aksaklıklar sonucunda, kişide kafa uyuşması durumu bir süreliğine ortaya çıkabilir.
 • Stres faktörleri ve kaygı nedenleri de zaman zaman sersemlik ve uyuşma hissine yol açabilmektedir.
 • Ucu beyincik soğanına kadar ulaşan omurgada ortaya çıkan problemler nedeniyle de baş bölgesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum beynin risk altında olması anlamına gelir, bu nedenle de kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu durum genel olarak menenjit rahatsızlığı ile ilişkilendirilir ve buna ek olarak kişide ağrı, mide bulantısı, ateşte yükselme ve asabi olma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.
 • İç kulakla ilgili rahatsızlıklar sonucunda, beyinde bazı olumsuz durumların ortaya çıkması ile baş bölgesinde uyuşma ve sersemlik meydana gelebilir. Çünkü iç kulak vücudun dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Uzun süreli olarak kullanılan bazı ilaçlar, başta uyuşma veya sersemlik hissine yol açabilmektedir.

Başta Sersemlik ve Uyuşukluğun Tedavisi

Kişinin günlük yaşamı, çalışma ortamı, maruz kaldığı stres ve kaygı faktörleri genel olarak beynin yapısını ve işleyişini etkileyecek bir etki düzeyine sahiptir. Bu nedenle bireysel olarak yapılacak değişiklikler ile başta uyuşma ve sersemlik hissi en aza indirilebilir. Öncelikle kişinin beslenme düzenindeki sağlıksız gıdalardan kurtulması, uyku düzenini oturtması son derece önemlidir.

Ancak başta uyuşukluk ve sersemlik hissi, ciddi bir rahatsızlık da olabileceği için mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olunmalı ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.