Bilgi Yeriniz

Gastrit ve Buna Bağlı Bel Ağrısı

05.07.2018
2.068
Gastrit ve Buna Bağlı Bel Ağrısı

Vücudumuzda her yer bir diğer yeri tetiklemektedir. Normalde gastrit, sırt ağrısı yapmamaktadır fakat gastrite bağlı yoğun bir mide sancısı çekiyorsanız, bu ağrı kimi zaman bel bölgesine vurabilmektedir.

Gastrit için, yediğimiz besinleri parçalama görevi olan mide asidinin, mideyi rahatsız etmesidir diyebiliriz. Mideyi koruyan katmanın zamanla işlevini kaybetmesi ve zayıflaması nedeniyle mide asidi, mideye zarar vermeye başlar. Bu durum daha çok ileriki yaşlarda meydana gelebilmektedir fakat zararlı yiyecek ve içecek tüketiminde bu durum genç yaşlara kadar düşebilmektedir.

Gastrit Sırt Ağrısına Sebep Olur mu?

Gastrit biraz önce de bahsettiğimiz gibi tamamen mide ve mide çevresinde etki eden bir rahatsızlıktır. Vücudun herhangi bir yerine direkt olarak ağrı ya sancı yansıtmamaktadır. Fakat bazen gastrit midede sancılara sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda ilk önce yapılması gereken şey, eğer ilaç kullanıyorsanız ilacınızı almak olmalıdır. Bu sancı, vücutta kasılmalara sebep olabildiği için başka bölgelerinde, örneğin bel bölgesinin de ağrıyormuş gibi hissedilmesine ya da meydana gelen kasılmalardan dolayı bel bölgesinde ağrıya sebep olabilir.

Bunun dışında yaptığınız sert bir hareket, oturma ya da uyuma şeklinize bağlı olarak oluşan sırt ağrınız, aynı zamanda gastrit ağrısının da meydana gelmesiyle sanki gastritin sırt ağrısını tetiklemiş gibi gözükmesine neden olmaktadır. Fakat söylediğimiz gibi altında farklı bir neden yoksa tek başına gastrit sırt ağrısına neden olmamaktadır.

Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Gastritin oluşumunda birçok neden vardır. Doktorlar defalarca kez uyarmasına rağmen yapılan bazı hatalar gastrit oluşumuna sebep olmaktadır.

1-)Aşırı Alkol ve Sigara Tüketimi

Gastritin oluşma sebebinden biraz önce bahsetmiştik. Mide asidi ile midemiz arasında bir tabaka vardır. Ve bu tabaka sayesinde mide asidi mideye dokunamaz. Aşırı alkol ve sigara tüketimi ise tam olarak mide asidinin artmasına neden olmaktadır. Bu artış da ileri boyutlara uzandığında maalesef mideyi koruyan o tabakaya zarar verdiğinden, gastrit meydana gelmektedir.

2-)Bilinçsiz İlaç Tüketimi

Özellikle ağrı kesici, antibiyotik gibi bilinçsiz tüketilen ilaçlar belli bir seviyeden sonra mide duvarının aşınmasına sebep olabilmektedir. En nihayetinde o ilaçlar kimyasal olduğundan vücuda direkt olarak etki etmektedir. Bu yüzden doktora danışmadan bilinçsizde ilaç kullanmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda kullandığınız bir ilacı da size verilen dozu aşmadan kullanmanız halinde yine gastrite sebep olabilirsiniz. Eğer ilaçlarınızı düzgün ve dozunda kullanıyorsanız ama buna rağmen midenizde yanmalar meydana geliyorsa, en kısa zamanda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

3-)Enfeksiyon

Dışarıda tükettiğimiz gıdalar kolayca enfeksiyon kapmamıza sebep olabilmektedir. Bu yüzden yediklerinize ve içtiklerinize olabildiğince dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çok fazla asitli içecek içmeniz de yine mide duvarını eritebileceğinden gastrite sebep olabilmektedir.

4-)Stres

Psikolojik nedenlere bağlı olarak da gastrit meydana gelebilmektedir. Burada en belirgin neden için stres diyebiliriz. İş ya da özel hayatınızda yaşadığınız stres, sadece gastrite değil birçok rahatsızlığa da sebep olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.