Karnın Sağ Üst Kısmında Şişlik ve Hafif Ağrı

Karnın Sağ Üst Kısmında Şişlik ve Hafif Ağrı
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.921 kez okundu.

Karnın üst kısmında görülen hafifi ağrı ve şişlik, genel olarak kişinin maruz kaldığı bir travma nedeniyle oluşmaktadır. Bunun yanı sıra iç organlarda meydana gelen bir problemin de habercisi olabilmektedir. Ancak karında hissedilen ağrı bireyin günlük yaşantısının ciddi anlamda etkileyebilecek güce sahiptir. Bu yüzden de ağrının ve şişliğin sebebi belirlenmeli ve gereken tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Karın sağ üst bölgesinde;

  • Sağ böbrek,
  • Karaciğer,
  • Sağ kalın bağırsak,
  • Apandisit,
  • Safra kesesi gibi organlar yer almaktadır. Bu organlardan birinde ortaya çıkan bir sağlık problemi ya da hastalık, karın sağ üst kısmında ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir.

Her ne kadar birey için rahatsız edici ve hareketleri kısıtlayıcı olsa da yalnızca karında hissedilen ağrı dikkate alınarak bir hastalık teşhisi koymak mümkün değildir. Duruma sebebiyet veren faktörün tespiti için detaylı tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Karnın Üst Kısmında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak üst karın bölgesinde meydana gelen ağrıya neden olan faktörler şunlar olabilmektedir:

  • Kişinin bir travma yaşaması, bir yerden düşmesi ya da karın bölgesinde şiddetli bir darbe alması sonucunda, üst karın bölgesinde ağrı ve hasarın boyutuna bağlı olarak şişlik ortaya çıkabilir.
  • Karnın sağ üst kısmında ortaya çıkan ağrının sebeplerinden bir tanesi de mide rahatsızlıklarıdır. Bir mide sorunu, karın bölgesi ağrılarının çok şiddetli olmasına da yol açabilmektedir.
  • Bakteri ve virüslerin birçok şekilde vücuda girmesi sonucunda da karın sağ üst bölgesinde ağrı ortaya çıkabilmektedir. İyi yıkanmayan meyve ve sebzeler, mikrop içeren su, son kullanma tarihi geçen besinlerin tüketilmesi, karında ağrı ve aynı zamanda mide bulantısı, ishal gibi belirtiler de gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda bakterilerin vücuttan en kısa sürede atılması kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Safra kesesinde iltihaplanma ya da tıp literatüründeki ismiyle “kolesistit(safra kesesi akut iltihabı)”, karın sağ üst kısmında ağrı ve şişlik oluşmasına yol açabilmektedir. Safra kesesi ile ilgili hastalıklar ciddi ve riskli olabildiği için mutlaka doktor tarafından muayene gerekmektedir.
  • Karaciğer sorunları ya da Hepatit A, B, C gibi hastalıklar sonucunda da, mide bulantısı ve karın ağrısı görülebilmektedir.

Karnın Üst Kısmında Ağrı Tedavisi

Karnın sağ üst kısmında ağrı ve şişlik bir arada ortaya çıkabilir, aynı zamanda kişi yalnızca bu bölgede ağrı da hissedebilir. Ağrının yanı sıra kabız ya da ishal olma durumu da söz konusu ise bol bol su tüketilmesi faydalı olacaktır. Ancak ağrı ile birlikte ortaya çıkan kusma, mide bulantısı ve yüksek ateş, risklidir ve mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git