Bilgi Yeriniz

Dış Gebelikten Sonra 2 Ay Sonra Gebelik Riskli mi?

24.04.2018
3.016
Dış Gebelikten Sonra 2 Ay Sonra Gebelik Riskli mi?

Daha önce dış gebelik yaşamış olan kişilerin en çok merak ettiği iki konu; dış gebelik sonrasında hamile kalma olasılığı ve ne kadar zaman sonra yeniden hamile kalınabileceğidir. Dış gebeliğin ortaya çıkış nedeni genetik faktörlerdir. Ancak bazı kadınlarda, genetikle ilgili olmayan sebeplerle de dış gebelik ortaya çıkabilmektedir.

Dış gebelik sonrasında normal bir gebelik oluşabilmesi için bazı faktörler devreye girmektedir. Genetik olmayan unsurlardan doğan dış gebelik sonrasında, normal bir gebelik süreci için bir engel bulunmamaktadır. Fakat yine de risk faktörü unutulmamalı ve gebelik boyunca mutlaka doktorun gözetimi altında bulunulmalıdır.

Dış Gebelikten Sonra Doğurganlık

Dış gebelik olasılığı sigara kullanımı, fallop tüplerindeki hasarın boyutu gibi durumlar nedeniyle artış göstermektedir. Dış gebelik sonrasında sağlıklı bir normal gebelik sürecinin oluşabilmesi için;

  • Fallop tüpündeki hasarın tespit edilmesi, ki bunun için erken teşhis son derece önemlidir.
  • Hasar alan fallop tüpü haricindeki fallop tüpünün sağlamlık durumu.
  • Kısırlık geçmişi mevcut olup olmaması.

Eğer diğer fallop tüpü hasarlı değil sağlamsa, bazı tedavi yöntemleri uygulanarak doğurganlık artırılabilmektedir. Ancak iki fallop tüpü de hasarlı ise, bu durumda durum çok daha riskli olacaktır.

Dış gebelik sonrasındaki her hamilelik, dış gebeliğin tekrarlanması riski taşır. Bu nedenle kadın hamile kaldığı süreden itibaren gözetim altında tutulmalı, doktor tarafından mutlaka takip edilmelidir.

Dış Gebelik Sonrası Gebelik Oranları

Bu alanda yapılan çalışmalara göre dış gebelik nedeniyle operasyon geçiren hastalarda, yeniden dış gebelik oluşma olasılığı %12 ve %14 arasında değişmektedir. Ancak daha önce dış gebelik yaşayan kadınlarda daha sonra normal hamile kalma oranı %40 – %45 olarak tespit edilmiştir. Bu oran dış gebelikten hemen sonraki 18 ay içinde normal şekilde hamile kalan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucudur.

Dış gebelik operasyonu sonrasında ilaç kullanan ya da sadece dış gebeliği alınan hastaların gebe kalması arasında çok büyük bir farkın olmadığı da yine yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Buna göre ameliyat esnasında dış gebeliği ve buna ait parçaları alınan kadınların, tüp alınmadığı için daha sonraki süreçte gebelik olasılığı da devam etmektedir. Tüpü alınan kadınlarda ise normal gebelik olasılığı oldukça düşüktür. Buradan anlaşıldığı üzere dış gebelik sonrası normal gebeliğin belirleyicisi tüplerin alınmış olup olmadığıdır.

Dış gebelik tedavisi sonrasında normal gebelik riski hakkında detaylı bir araştırma bulunmuyor olsa da, ameliyatın üzerinden kaç ay geçtiği bir önem arz etmemekte, tüplerin mevcut durumu gebeliğin riski üzerinde belirleyici olmaktadır. Elbette bu süreçte doktorun gözetimi de belirleyici bir etmendir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.