Bilgi Yeriniz

Sol Baş Parmak Uyuşması

24.04.2018
3.156
Sol Baş Parmak Uyuşması

Sol parmak uyuşması şikayeti ile doktora giden kişi sayısı oldukça fazladır. Pek çok kişide normal karşılanıyor olsa da parmaklarda duyu kaybı, hissizlik, karıncalanma belirtileriyle birlikte önemli bir hastalık belirtisi de olabilir.

Eğer sol parmak uyuşması kronik bir hal almışsa, sürekli görülüyorsa ve birkaç dakikayı aşarak etkilerini göstermeye devam ediyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilerek oluşan bu parmak ağrısının sebebi tespit edilip, tedavi edilmelidir. Basit bir sorun olarak görülmemelidir.

Sol Parmak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

  • El ve el bileğinde kemik ve dokuların oluşturduğu dar bir kanal vardır. Bu kanaldan median sinir geçer. Bu sinirde başparmaktaki kasları kontrol eder. Bu kanalda bulunan bağlarda ve tendonlarda herhangi bir sıkıntı oluştuğunda median sinire baskı yaparak başparmağın uyuşmasına neden olur. Bu uyuşmaya karpal tünel sendromu denir. Bu sendrom kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Özellikle hamile kadınlarda vücutta su tutulmasından kaynaklı veya emziren kadınlarda el bileğinin pozisyonuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sendromun tedavisi için anti-inflamotuar ilaçlarla ve steroid enjeksiyonlarla da ağrı hafifletilebilir. Fakat birkaç ay boyunca ilaçlarla tedaviye rağmen ağrılar geçmiyorsa ameliyat tedavisi gerekebilir. Ameliyat sonrası ağrılar geçmeyebilir. Hatta daha fazla şişme ve daha şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Ancak ilk aydan sonra ağrılar azalıp hafifleyecektir.
  • Kişi kolunu çok uzun süre hep aynı pozisyonda tutuyorsa, uyuşmaya neden olabilir. Bu sol parmak uyuşmasının en çok karşılaşılan nedenidir. Eğer aynı işi sürekli aynı şekilde yapıyorsanız değişik pozisyonlarda çalışmanız ağrıya çözüm olabilir.
  • Sol parmağa yeterince kan gitmemesi sol parmağın uyuşmasına neden olur. Eğer bu nedenle başparmak ağrısı görülüyorsa kişinin acil bir mücadeleye ihtiyacı olabilir. Diğer bir neden ise parmağa giden sinirlerin darbe ve yaralanma sonucu sıkışmasıdır.
  • Başparmaktaki uyuşmalar diyabet hastalığının da habercisi olabilmektedir. Sol başparmak uyuşması şeker hastalığının belirtileri arasında ilk sıradadır.
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri de başparmakta uyuşmaya neden olabilmektedir. Kalsiyum, magnezyum, çinko, B12 vitamini eksikliği uyuşma sebepleri arasındadır.

Çoğu zaman başparmakta meydana gelen uyuşmalar tehlikeli değildir. Fakat sık sık parmak uyuşması yaşıyorsanız, kesinlikle doktorunuza başvurarak bu durumun sebebini öğrenmelisiniz. Çünkü uyuşma problemi bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanıyor ise zamanla çok daha büyük sorunlara da neden olabilir.

Başparmak uyuşmasını yanında parmaklarda herhangi bir morartı, renk değişimi ya da titreme gibi sorunlar da varsa farklı bir hastalık belirtisi olabilir. En fazla birkaç gün bekleyerek doktorunuza başvurmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.