Makat Yakınlarında Küçük Bir Sertlik

Makat Yakınlarında Küçük Bir Sertlik
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.786 kez okundu.

Makat bölgesi, vücudumuzda yer alan en önemli ve sağlık bakımından da en riskli bölgelerden biridir. Bu bölgenin hijyeninin sağlanması, genel sağlığın korunması için de büyük önem arz etmektedir. Bu bölgede zaman zaman sertlik, beze ya da şişlik oluşumu ortaya çıkabilir. Bu durum genel olarak tuvalette temizlik sırasında ya da tamamen tesadüfi bir biçimde fark edilir. Çok ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olmadığını ifade etmek gerekir. Ancak yine de sebebi bilinmeli ve tedavisi yaptırılmalıdır.

Makatta Sertlik Nedenleri Nelerdir?

  • En çok ortaya çıkan ve sıklıkla her cinsiyetten bireyde görülen basur ya da tıptaki ismiyle hemoroid rahatsızlığı, makat bölgesinde ortaya çıkan şişliklerin temel nedenidir. Anüs bölgesinde iltihaplanmış ve şişmiş damar oluşumu şeklinde ifade edilebilecek olan hemoroid rahatsızlığı, dışkılama esnasında kişinin çok ciddi acı ve ağrı hissetmesine yol açan, tedavi gerektiren ve dikkat isteyen bir rahatsızlıktır. Temel nedenleri arasında çok fazla ıkınma, gebelik döneminde ve doğum sırasındaki ıkınmalar, kabızlık olarak sıralanabilir. Makatta ağrıya ve şişliğe yol açan hemoroid ya da basur, aynı zamanda dışkılama esnasında kanama ve acı hissine de yol açmaktadır. Kişinin çok baharatlı ve acı besinler tüketmesi bu hastalıkta tetikleyicidir. Hemoroid, ilerlemeden tedavi edilmesi gereken ciddi ve riskli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ihmal edilmemesi önerilmektedir.
  • Anal kondilom adı verilen ve makat bölgesinde ortaya çıkan siğiller de bu bölgede sert şişliklerin nedenlerinden bir tanesidir. Genellikle çok küçük boyutlarda ve birden fazla olarak görülen makat siğilleri, ağrı ya da herhangi bir rahatsızlığa yol açmamaktadır. Ciddi bir büyüklüğe sahip olmadığında, kişinin fark etmesi de oldukça zordur. Tedavisi bulunan bu durumun en kısa sürede tedavi edilmesi, hastanın rahatlamasını sağlayacak ve siğillerin gün geçtikçe daha büyük bir hal almasını da engelleyecektir.
  • Tıp literatüründe anal fissür olarak isimlendirilen makat çatlağı da bu bölgede şişliklerin nedenleri arasında yer almaktadır. Genellikle uzun süren ve çok sert kabızlık sonucunda oluşur ve dışkıda kan ortaya çıkabilmektedir. Dışkının kuru olması ve çıkış esnasında makatın zorlanması sonucunda kanlı dışkı ile fark edilir. Ayrıca makatta ağrıya, kaşıntıya, kızarıklığa ve kanamaya da yol açabilir. Tedavi esnasında ilk önce kabızlık sorununun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Makatta Sertlik Tedavisi

Bireyin günlük hayatını ciddi anlamda etkileyen makat sorunları, makatta şişlik, beze ve kanama oluşumu mevcut ise bunun nedenleri bir an önce araştırılmalı ve gerekli tedaviler en kısa zamanda uygulanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git