Bilgi Yeriniz

Karında Şişkinlik, Ağrı, Guruldama, İshal Sorunları

24.04.2018
5.718
Karında Şişkinlik, Ağrı, Guruldama, İshal Sorunları

Karın ağrısı ve şişliği, ishalin temel belirtilerindendir. İshal ise dışkının hem yumuşak hem de fazla sulu olmasını ifade eder. İshal bazen basit bir besin tüketiminden ortaya çıkabilirken, bazen uzun sürer ve sağlık açısından riskli sonuçlar doğurur. Her yaştan kişide görülebilen ishal, vücudun susuz kalmasına yol açar, aynı zamanda günlük hayatı da olumsuz yönde etkiler.

İshal oluşumuna yol açan temel etkenler, genellikle bakteri ve virüslerdir. Aynı zamanda son kullanma tarihi geçmiş olan besinlerin tüketilmesi, hijyenin tam anlamıyla sağlanamamasıdır. İshal ortaya çıktığında karında ağrı, guruldama ve şişkinlik belirtileri göstermektedir. Ancak karında guruldama, daha farklı nedenlerden de oluşabilmektedir.

Karın Gurultusu ve İshal Nedenleri Nelerdir?

  • İshal oluşumuna yol açan bakteriler, vücuda girdiğinde ishali tetikler ve karında guruldamaya da neden olabilir. Kişinin bakteri kaynaklı bir başka rahatsızlığa yakalanması sonucunda da karın gurultusu ortaya çıkabilmektedir.
  • Bağırsaklarla ilgili hastalık ve sorunlar, karın guruldamasının temel nedenlerinden bir tanesidir. İshal ya da kabızlık karın gurultusu ile ortaya çıkabilir. Bunun yanında huzursuz bağırsak sendromunun da belirtilerinden biri karın guruldamasıdır.
  • Fiziksel sorunlar kadar ruhsal sorunlar ve ruh halindeki dengesizlikler de bazı bedensel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Gün içinde kişinin çok gergin ya da kaygılı olması, mideden salgılanan yüksek miktardaki asit sonucunda karında gurultu sorunu ortaya çıkabilir.
  • Besinlerin çok hızlı bir biçimde tüketilmesi, besinleri çiğnemeden yutma, kişinin hava yutmasını tetikler. Bu da karında ve bağırsaklarda gaz birikimine yol açar. Beslenme esnasında gazlı içeceklerin tüketilmesi de bu soruna yol açabilmektedir.
  • Midede görülen kronik rahatsızlıklar (ülser, reflü ve gastrit) karın bölgesinin üst tarafında, midede yanma, ağrı ya da karında guruldama sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Mide hastalıklarına sahip olan kişilerin çok yağlı ve aşırı baharatlı besinlerden kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir.
  • Diyabet hastası olan kişilerde, çölyak hastalarında ya da kronik farklı rahatsızlıklara sahip olan bireylerde, karın guruldaması ve ishal dorunu sıkça ortaya çıkabilir. Kişi karında guruldama, ağrı ve şişkinlik şikayetleri ile doktora gittiğinde, duruma yol açan faktörlerin detaylı olarak araştırılması gerekir.

Karında Şişlik, Ağrı, Gurultu ve İshal Tedavisi

Bu şikayetlerin tamamına sahip olan kişilerin, en kısa zamanda bir doktora gitmesi ve muayene olması çok önemlidir. Problem çok ciddi olabilir ya da meydana gelen ishal ciddi sorunlara yol açabilir. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkması halinde kişinin mutlaka günden en az 2,5 litre su içmesi önerilir.

Bunun yanında besin tüketimi esnasında acele etmemek, beslenmede bir düzen ve denge oturtarak, hazır – paket gıdalardan kaçınmak, uyku düzenini sağlamak, hazmı kolaylaştırıcı doğal bitki çayları tüketmek ve mutlaka gün içinde çeşitli egzersizler yapmak, hem gurultu hem de karın ağrısı sorununu ortadan kaldıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.