Bilgi Yeriniz

Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

23.03.2018
4.632
Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

Göbek çevresinde oluşan ağrı şikayeti kimi zaman çok şiddetli vakalar şeklinde olabildiği gibi kimi zaman da hafif sancılar halinde kendini belli eder. Göbek çevresinde hissedilen ağrının başlıca nedenleri; ülser, göbek fıtığı, apandisit, idrar yolu enfeksiyonu, Crohn hastalığı, kabızlık gibi etkenlerdir. Meydana gelen ağrı tek başına tanı aşamasında yeterli bulgu değildir. Kesin tanı evresinde ağrı ile birlikte başka hangi bulguların eşlik ettiği de detaylı izlenmelidir.

Göbek Çevresinde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Aşağıda göbek deliği ve göbek etrafında baş gösteren ağrı şikayetlerinin başlıca nedenlerinden bahsedilmektedir.

1-)Gaz Birikmesi

Sindirim esnasında gıdaların sindirilme aşamasında gaz çıkışı olur. Bu gazın fazla miktarda olmasıysa midede gaz birikmesine yol açar. Fazla gaz birikmesi durumundaysa midede sancı ve ağrı hissiyatı meydana gelir. Özellikle yemeği çok fazla kaçırdığımız öğünün arkasından hissedilen göbek çevresindeki ağrı şikayetinin başlıca nedenlerinden biri budur.

2-)İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar kanalları, böbrek, mesane, üretra yapıları; idrar yolunu oluştururlar. Bu yapılardan herhangi birinde baş gösteren enfeksiyon oluşumu idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Göbek çevresinde hissedilen ağrıların en yaygın nedenlerinden biri de; idrar yolu enfeksiyonudur. Fakat göbek etrafındaki ağrı tek başına idrar yolu enfeksiyonunu işaret etmez. Beraberindeki diğer belirtilerin de detaylı incelenmesi gerekir.

Çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonuna kadınlarda rastlansa da erkeklerde de sık görülebilmektedir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonun başlıca belirtileri şunlardır:

 • Gün içinde sık sık idrara çıkma isteği,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • İdrarda kötü koku,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Yüksek ateş,
 • Mide bulantısı ve kusma

3-)Apandisit

Apandis veya apendiks olarak bilinen ve karnımızın sağ alt kısmında bulunan bu organımızın iltihaplanması, apandisit olarak tanımlanır. Çoğunlukla enfeksiyondan kaynaklansa da kimi zaman travma, tümör, kör bağırsakta yaşanan tıkanıklık gibi başka nedenleri de bulunmaktadır.

Apandisite bağlı olarak göbek etrafında ağrı şikayeti baş gösterebilir. Ancak her rahatsızlıkta olduğu gibi apandisitte de, bu durum tek başına hastalık tanısı anlamına gelmez. Eğer ağrı ile birlikte aşağıdaki semptomlardan bir veya birkaçı söz konusuysa muhakkak uzman hekime gidilmelidir.

Apandisitin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İştahsızlık,
 • İdrarda yanma,
 • Kimi zaman idrarda kan görülebilir.
 • İshal veya kabızlık eşlik edebilir.

4-)Ülser

Mide veya onikiparmak bağırsağının mide asidi gibi sıvılar tarafından tahrip olması ve bu bölgede doku kaybının yaşanması olarak tanımlanır. Halk arasında yaygın görülen mide rahatsızlıklarından olan ülserin stres, dengesiz ve sağlıksız beslenme gibi pek çok sebepleri mevcuttur.

Ülserin en bilindik bulgularından biri; karnın üst kısmında baş gösteren yanma ve ağrı hissidir. Ancak tek başına ülseri işaret etmez. Eğer ağrı hissine aşağıdaki ülser semptomları eşlik ediyorsa, muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ülserin belirtileri şunlardır:

 • Midede yanma ve ağrı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İştahsızlık,
 • Kilo kaybı,
 • Yemekten sonra şiddetli mide ağrısı,
 • Midede şişkinlik ve gaz oluşumu.

5-)Hamilelik Evresi

Pek çok kadının hayali olan hamilelik döneminde de göbek etrafında ağrı problemi gözlenebilmektedir. Ancak tek başına bu durum gebeliği işaret etmez. Eğer hamileyseniz ve göbek etrafında şiddetli ağrılar hissediyorsanız, bu durumun bebeğinize olumsuz yansıyabileceğini unutmamalı ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

6-)Göbek Fıtığı

Göbek çevresindeki ağrının bir diğer yaygın nedeni ise göbek fıtığı rahatsızlığıdır. Doğumdan itibaren süregelen bir hastalık olan göbek fıtığının bariz bulgularından biri, göbek çevresinde meydana gelen ağrılardır. Ancak hissedilen ağrılar tek başına göbek fıtığı göstergesi kabul edilemez. Ağrıyla birlikte; göbek bölgesinde şekil bozuklukları, yapılan fiziksel aktivitelere bağlı olarak midede ağrı ve yanma, göbekteki şişliğin içeri doğru itilememesi, tuvalette zorlanma ve ağrı problemi gibi şikayetler gözleniyorsa muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

7-)Kullanılan İlaçların Etkisi

Hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan bazı ilaçlar da göbek çevresinde ağrı şeklinde yan etki gösterebilirler. Eğer ilaç kullanmaya başladığınız dönemle, göbek çevresindeki ağrı probleminiz hemen hemen aynı dönemlere tekabül ediyorsa konuyla ilgili doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Şayet uzman gerekli görürse tedaviye muadil ilaçlarla devam edilir.

8-)Diğer Nedenler

 • Travma Etkenleri: Göbeğe doğru alınan sert hasarlardan ötürü bu bölgede ağrı meydana gelebilir.
 • Mide ve bağırsak hastalıkları: Mide ve bağırsak hastalıklarını takiben göbek çevresinde ağrı oluşabilir.

Göbek Çevresindeki Ağrı Nasıl Geçer?

Göbek çevresinde baş gösteren ağrıların tedavi noktasında ilk olarak ağrının sebebi analiz ve tespit edilir. Tedavi şekli ağrının altında yatan nedene göre farklılık gösterir. Eğer apandisitten kaynaklı bir ağrı mevcutsa apandisit tedavisine yönelik işlemler uygulanırken, şayet ülserden kaynaklı şikayet söz konusuysa da ülseri tedavi amaçlı işlemler yapılır.

Ağrı şikayetiniz bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, detaylı tetkik-tanı ve ardından tedavi işlemleri için muhakkak sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.