Bilgi Yeriniz

İğne Yerleri Çok Ağrıyor

27.06.2018
2.230
İğne Yerleri Çok Ağrıyor

İğne kullanımı, tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve ilacın en hızlı şekilde kana karışmasını sağlaması bakımından da bir hayli etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Bunlara ek olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, aşılama ya da bazı özel ilaçların alımı için de iğne kullanımı söz konusudur.

İğne, doğrudan ete saplandığı için can yakabilir. Ancak genellikle kalçada yağlı bölgelere ya da kolun dirsek üstündeki bölgesine uygulanmaktadır. Bu sayede acı ve ağrı hissi en aza inecektir.

İğne Sonrası Ağrı Oluşumu

İlacın vücuda verilmesi enjektör yardımıyla sağlanır ve şırıngada bulunan ilacın hızlıca kana karışması sağlanmış olur. Ancak genellikle sinir olmayan bölgelere yapılan ve bu sayede uzun vadeli ağrıya yol açmayan iğnenin, işinin ehli olan kişilerce uygulanması çok önemlidir. İğne bir hatalı vurma olarak sinirlere ya da damarlara denk gelirse bölgede morarma, şişlik ya da şiddetli, ağrı ortaya çıkabilir.

İğneden hemen sonra iğnenin uygulandığı bölge ve çevresinde sancı ve ağrı oluşması normaldir. Bu ağrının 1-2 saat içinde geçmesi beklenir, normal şartlarda bu süre bölgedeki ağrının geçmesi için yeterli olacaktır. Ancak iğne uygulandıktan sonra bölgede ağrıların uzun süre boyunca devam etmesi, bir şeylerin ters gittiğinin belirtisidir.

İğne Sonrası Ağrı Nedenleri Nelerdir?

İğne yerlerinde geçmek bilmeyen ve rahatsız eden şiddetli ağrıların oluşmasının nedenleri şunlardır:

  • İğnenin doğrudan sinirlere denk gelmesi,
  • İğne öncesinde ve sonrasında hijyene dikkat edilmemesi sonucunda bölgenin enfeksiyon kapması.

Bu durumlara yol açan temel faktör, iğnenin tecrübesiz kişiler tarafından yapılmasıdır. İğne uygulaması mutlaka sağlık kuruluşlarında ve steril ortamlarda yaptırılmalıdır. Aksi halde olumsuz koşullar enfeksiyon riskini artırır ve kolaylaştırır. Her uygulama için bir şırınga ve iğne ucu kullanılmasına da son derece dikkat edilmelidir.

İğne Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İğne uygulaması sonrasında özellikle kalça bölgesinde enjekte edilen ilacın özelliklerine ve ağırlığına göre yanma ya da ağrı hissi ortaya çıkabilir. Bu ağrı kısa bir süre sonra geçer. Ancak eğer ağrı birkaç saat boyunca devam ediyor ise bu durumda iğnenin hatalı bir biçimde vurulmuş olabileceği akla getirilmelidir. Bu durumda ilk şüphelenilen durum, hastanın iğne vurulması sırasında enfeksiyona maruz kalmasıdır.

Enfeksiyon, bu gibi durumlarda en az korkulacak durumdur. Ancak mutlaka en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Durum sinirlerle ilgili ise müdahalede geç kalınması ne yazık ki sakatlık olasılığını da gündeme getirebilir. Bu nedenle birkaç saat boyunca devam eden iğne ağrılarında mutlaka doktora gidilmeli, bu durum hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.