Bilgi Yeriniz

Sırtta Sonradan Kaşıntıyla Birlikte Oluşan Leke

12.03.2018
11.951
Sırtta Sonradan Kaşıntıyla Birlikte Oluşan Leke

Sırt bölgesinde, zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak çeşitli lekeler ve kaşıntı durumu ortaya çıkabilmektedir. Sırtta başlangıçta kaşıntı hissedilebilmekte ve daha sonra yine bu bölgede, leke oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Sırtta Kaşıntı ve Leke Nedenleri Nelerdir?

Sırt kaşıntısına neden olan etmenler şöyle sıralanabilir:

  • Alerjik nedenler, sırtta kaşıntıya neden olabilir. Özellikle tüketilen besinlerden kaynaklı, aşırı yağlı ya da baharatlı hazır gıdalar, sırtta sivilce oluşumuna ve kaşıntıya yol açar. Bu da zamanla bu bölgelerde tahriş ve deride soyulmalara yol açabilir.
  • Cildin susuz kalması sonucunda susuzluk ve deri kuruluğu ortaya çıkabilir. Sırt bölgesinde kaşıntı, deride pullanma ve döküntüler bu nedenle meydana gelebilir.
  • Demir eksikliği yine sırt bölgesinde kaşıntıya ve lekelerin oluşmasına neden olabilir.
  • Kaşıntı ve lekelenme durumu bir arada ortaya çıkıyorsa, bu durum ciddi sorunların belirtisi olabilir.

Sırtta Kahverengi Lekeler

  • Mevsimsel olarak kişinin güneş ışığına çok fazla maruz kalması sonucunda, ciltte kahverengi lekeler oluşabilmektedir. Koyu renge sahip olan bu lekeler, güneş kremleri ya da tedavi edici kremler kullanılarak etkisiz hale getirilmektedir.
  • Mantar türü hastalıklar, genel olarak vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Mantar, aynı zamanda enfeksiyonel ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve teşhis konulduğunda kişinin çok dikkatli davranması, bireysel eşyalarının kullanımına da dikkat etmesi gerekir. Ayrıca tedavi için de gerekli işlemlerin yapılması en kısa zamanda sağlanmalıdır.
  • Bazı kişiler, genetik faktörler dolayısıyla ya da sonradan, sırt bölgelerinde cilt rahatsızlıklarına sahiptirler. Sırt bölgesinde ortaya çıkan kaşıntı ve lekelenme tek başına bir hastalığın teşhisi için yeterli olmadığından böyle bir durumda detaylı tetkik istenmesi önemlidir.
  • Cildin dıştan ya da içten, alerjik durumlara neden olan sebeplere maruz kalması sonucunda da başta sırt olmak üzere vücudun daha başka bölümlerinde kızarıklık, lekelenme ve kaşıntılar ortaya çıkabilir. Alerji temelli kaşıntılarda, kızarıklık kaçınılmazdır çünkü kişi sürekli olarak kaşınan bölgeye elle temas etme arzusu duyar.

Sırtta Kaşıntı ve Leke Oluşumu Tedavisi

Kaşıntı ve lekelenmeye neden olan faktörlerin tespiti, tedavisinde son derece önemlidir. Yukarıda ifade edilen nedenlerle oluşan kaşıntı ve leke oluşması durumu, tedavi edilebilir düzeyde bir rahatsızlıktır ve bu nedenle korkmamak gerekir. Ancak erken teşhis çok önemlidir. Hastanın tedavisine bir an önce başlanması önerilmektedir.

Aksi halde deri rahatsızlıkları ileri boyutlara ulaşabilir ve kişinin günlük hayatında da ciddi sıkıntılara yol açabilir. Kaşıntıya bağlı olarak sırt bölgesine sürekli müdahale edilmesi nedeniyle sırtta yaralar oluşabilir ve kaşımaya devam edildiği takdirde kanama da ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.