Bilgi Yeriniz

Boğazda Gıcık ve Öksürük

20.03.2018
3.482
Boğazda Gıcık ve Öksürük

Özellikle mevsim değişiklikleri ya da kış aylarında sıklıkla boğazda gıcık oluşumu ve öksürük ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ortaya çıkan öksürüğün beraberinde balgam ya da geniz akıntısı olmaz, yalnızca ciğerlerden gelen kuru bir öksürük söz konusudur. Öksürmenin şiddeti arttıkça akciğerlerde tahriş ve ağrı durumu ortaya çıkabilir.

Dört haftadan daha uzun süre devam eden öksürük nöbetleri, akciğerler ile ilgili ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Boğazda gıcık oluşumu ise daha çok anlık ya da birkaç dakika devam eder ve ardından geçer.

Boğazda Gıcık Neden Oluşur?

Boğazda gıcık oluşumu, bir hastalık nedeniyle değil de, basit bir nedenle de ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler aşağıda sıralanmıştır:

  • Boğazın, bedenin susuz kalması sonucunda, boğazda yer alan hassas dokularda kuruma meydana gelir ve gerektiği gibi mukus salgısı gerçekleştirilemez. Bunda su tüketiminin az olmasının yanı sıra hava şartlarının çok kuru olması, çok fazla kafein tüketilmesi ve aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da etkili olabilmektedir.
  • Boğazda, hastalıklara neden olan virüslerin yerleşmesi sonucunda soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak boğazda kuruma kaynaklı gıcık oluşumu ortaya çıkabilir.
  • Özellikle sürekli olarak devam eden öksürük, akciğerleri olduğu kadar boğazı da tahriş etmektedir. Özellikle çok fazla sigara tüketen kişilerde boğazda gıcık sorununa çok sık rastlanır. Dış etkenlere bağlı olarak da boğazda tahriş söz konusu olabilmektedir.
  • Özellikle mevsim geçişlerinde alerjik rinit rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde, boğazda gıcık oluşumu ve bunun yanında tahriş de ortaya çıkabilmektedir.
  • Bazı kişilerde, boğazda gıcık ve kuru öksürük tamamen psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum özellikle uzun soluklu bir soğuk algınlığından hemen sonra görülür. Kişi öksürmeyi bir alışkanlık haline getirebilir ve bunu istemsiz olarak yapar.

Boğazda Gıcık ve Öksürük Tedavisi

Uzun süre devam eden ve dört haftayı bulan öksürük için mutlaka dahiliye bölümünde muayene olunması gerekmektedir. Öksürük için şurup ya da hastalıkların önlenmesi için bir önlem niteliğinde olan vitamin takviyesi işe yarayacaktır. Boğazda kuruluk sebebiyle oluşan gıcığın tedavisinde ise boğaz pastili, çeşitli boğaz spreyleri de kullanılabilmektedir. Ancak bu ürünler mutlaka doktora danışıldıktan sonra bünyeye alınmalıdır.

Gıcık ve Öksürük İçin Öneriler

  • Tuzlu su ile yapılacak bir iki dakikalık ağız çalkalama işlemi, boğazdaki virüsleri ve bakterileri temizlemede etkili olacaktır. Günde bir sabah bir akşam olmak üzere iki defa, yutmadan tuzlu su gargarası uygulanabilir.
  • Zencefil, zerdeçal gibi baharatlar, süt ile birlikte tüketildiğinde boğazda yumuşatma etkisi gösterir. Uyku öncesinde içilmesi, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Bal ve karabiber karışımı, kaynar su ya da süt ile birlikte tüketildiğinde hem öksürük hem de gıcık oluşumu için tedavi edici bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.