Bilgi Yeriniz

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı

18.04.2018
3.292
El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı

El ve ayaklarda çeşitli nedenlerle kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum yalnızca el ve ayak eklemlerinde görülen bir sorun haline de gelebilmektedir. Genel olarak kaynaklanma nedenleri değişiklik gösteren bu eklem kaşıntıları, tedavi edildiğinde bu sorun kalıcı olarak ortadan kalkabilmektedir.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • El ve ayaklar ile eklem bölgelerinde kaşıntı ortaya çıkması, ilk olarak akla alerjik reaksiyonları getirmektedir. Bu duruma yol açan alerjenler tüketilen besinlerden, cilde temas eden kimyasal ürünlerden ya da kozmetik malzemeleri nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak kişinin bazı kumaş türlerine hassasiyetinin olması da etken durumlar arasında yer almaktadır.
  • Cilt kuruluğu bir rahatsızlıktır ve ileri seviyede ellerde ve ayak eklemlerinde kaşıntı oluşmasına yol açmaktadır. Kaşınan bölgeye temas edilmesi halinde kaşıntı çok daha fazla artış gösterir ve bu durum bir döngü halinde devam eder. Kaşıntının çok fazla olması, bölgede kaşıma eyleminin çok fazla yapılması, bölgede ciddi yaralar açılmasına yol açabilmektedir.
  • Kurdeşen hastalığı da eklemlerde kaşıntıya neden olan faktörlerden bir tanesidir. Alerjen maddelere karşı vücudun salgıladığı maddenin çok fazla olması sonucunda meydana gelen kurdeşen, akut ya da kronik olarak ortaya çıkabilmektedir. Akut kurdeşende temel neden böcek ısırıklarıdır. Kronik kurdeşenin teşhisi ise, altı haftadan daha uzun süre kaşıntının devam etmesi halinde konulur.
  • Bazı antibiyotik türü ilaçlar ve hastalıklar nedeniyle iğne kullanımının bir yan etkisi olarak yine eklem bölgelerinde kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ilacı veren doktorla iletişime geçilmesi gerekir.
  • Mantar türü cilt hastalıklarında ve egzama hastalığında da el ve ayak eklemlerinde kaşıntı sorunu meydana gelir. Bu kaşıntı sonucunda kişi acı hisseder ve kaşıma miktarına bağlı olarak mantar artışı gözlemlenir.

El ve Ayak Eklemlerinde Kaşıntı Tedavisi

Kaşıntılar için tedavi uygulamasında sebepler teşhis edilmeli ve bu doğrultuda ilerlenmelidir. Hastalık nedeniyle meydana gelen kaşıntılar, tedavi sonrasında ortadan kaybolur. Kaşıntıya neden olan faktör alerjen maddeler ise tedavi bunların teşhisi ve uzaklaştırılması ile sağlanır. Kişi hangi madde ve besinlere alerjisi olduğunu öğrenmek için ayrıntılı bir alerji testi yaptırmalıdır.

Cilt kuruluğu sebebiyle oluşan el ve ayak eklemlerinde kaşıntı, kaşıma ile ciltte beyazlama ve sertleşme şeklinde kendini belli eder. Bu durumun önlenmesinde vücuda sıvı alınması ve gün içinde su tüketimi sağlanması son derece etkilidir. Aynı zamanda bir cildiye doktoruna gidilerek nemlendirici ürünler alınabilir. Kaşıntıların temel nedeni kurdeşen ise akut mu yoksa kronik mi olduğunun tespit edilmesi gerekir. Tedavi için ilaç ve kremler kullanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.