Bilgi Yeriniz

Bacaklarda Güçsüzlük ve Yürüme Bozukluğu

16.05.2018
3.291
Bacaklarda Güçsüzlük ve Yürüme Bozukluğu

Her yaş grubu bireyde ortaya çıkabilen bacaklarda güçsüzlük ve yürüme bozukluğu sorununun temelinde faklı nedenler yatmaktadır. Hangi sebeple oluştuğunun tespit edilebilmesi için mutlaka tetkiklerin uygulanması ve muayene gerekmektedir. bu alanda uzman bir doktora gidilerek gerekli işlemlerin en kısa zamanda yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Bacaklarda Güçsüzlük ve Yürüme Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

  • Bacaklarda hissedilen güç kaybı ve buna bağlı olarak gelişen yürüme bozukluğunda temel nedenlerden bir tanesi vitamin eksikliğidir. Özellikle bebeklik dönemlerinde ya da çocuklukta yeteri kadar protein alamayan bireylerde bu durum sıklıkla görülmektedir. Bebeklerde, bu sebeple ortaya çıkan bacak güçsüzlüğü, yürümenin bebeğin yaşıtlarına göre çok daha geç başlamasına yol açmaktadır. Aynı zamanda birtakım patolojik bozukluklar da bebeğin yaşının ilerlemesi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerle bebek beslenmesi büyük önem taşımaktadır.
  • Kadınlarda ortaya çıkan bacak güçsüzlüğü ve yürüme bozuklukları, menopoz döneminde de ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durumun ortaya çıkma nedeni ise, menopoz döneminde kemiklerde kalsiyum eksilmesi ve vücudun kalsiyuma ciddi manada ihtiyaç duymasıdır. Bu duruma maruz kalınmaması için mutlaka belli aralıklarla doktora gidilerek kemik ölçümü ve kan tahlili yaptırılması gerekir. Gerekli durumlarda kalsiyum takviyesi, doktor önerisi ile alınabilir.
  • Kaslarda meydana gelen travma kaynaklı (vurma, düşme, çarpma vs.) aksaklık ve zedelenmelerde, yürüme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum travmaya göre kalıcı olabilir ya da bir süre sonra iyileşme gösterebilir. Kas zedelenmesi, kaslarda güçsüzlüğe yol açar ve tedavide genel olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları kullanılır.
  • Beyin ile ilgili sorunlarda, yani nörolojik rahatsızlıklarda, kas sistemi olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Beyinde ortaya çıkan bir aksaklık sonucunda komuta zinciri de işlevini yerine getiremez bir hale gelir e bu da yürümede bozukluklar oluşmasına yol açabilir. Bu durum bir anda ortaya çıkabileceği gibi zaman içinde de meydana gelebilmektedir. Nörolojik sorunlar sonucunda kasların gücü gittikçe azalır ve yürümek birey için oldukça güç bir durum halini alır. Bu nedenle sorunun ne olduğu kısa bir zaman içinde mutlaka tespit edilmeli ve gereken tedaviye derhal başlanmalıdır.

Bacaklarda Güçsüzlük ve Yürüme Bozukluğu Tedavisi

Tedavi sürecinin başlayabilmesi için ilk olarak duruma sebebiyet veren faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Beyin ve damarlarla ilgili sorunlarda, bacaklarda yürüme bozukluğu, güç kaybı ve hatta kısmi felç bile söz konusu olabilir. Bu nedenle sebepler tespit edildikten sonra gereken tedavilerin vakit kaybetmeden uygulanması gerekir. Özellikle kas zedelenmesi gibi durumlarda ilk birkaç ay aktif olarak kasların çalıştırılması çok önemlidir. Hasarın kalıcı hale gelmemesi için geç kalmamak son derece önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle bacaklarda güçsüzlük veya yürümede aksaklık söz konusu ise en yakın zamanda bir doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.