Bilgi Yeriniz

Ağzımda Kan Kokusu ve Baş Ağrısı

19.04.2018
6.315
Ağzımda Kan Kokusu ve Baş Ağrısı

Ağızda hissedilen kan kokusu ve bunun yanında hissedilen baş ağrısı genellikle bir sağlık sorununun habercisidir. Solunum sistemleri ile ilgili çeşitli rahatsızlıklarda genizden başlayan ve ağızda hissedilen kan tadı ortaya çıkabilmektedir. Ancak sorun nefes borusu veya yemek borusu ile ilgili de olabilir. Sebebi her ne olursa olsun kan tadı almak normal bir durum olmadığından, derhal doktora gidilmesi gerektiği bilinmelidir.

Ağızda Kan Kokusu ve Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Kan tadı gelmesi ve baş ağrısı, bir arada görülebileceği gibi ayrı ayrı da ortaya çıkabilmektedir. İlk akla gelen neden, ağız içi sağlığının bozulmasıdır. Diş eti kanamaları ağızda kan tadına yol açabilmektedir. Ancak kan tadı genizden itibaren duyuluyor ise sorun daha içseldir. Yani kişinin sindirim sistemi ya da solunum sistemi ile ilgili bir sorunu olduğunun göstergesidir.
  • Mide sorunları, ülser ya da gastrit türündeki kronik problemler ile yemek borusunun bir sebeple tahriş olması sonucunda ağızda kan tadı hissedilebilmektedir.
  • Kişi çok yoğun bir biçimde alkol alıyorsa, bir süre sonra midede ve yemek borusunda tahrişler, yıpranmalar ortaya çıkabilmektedir. Bu da kanamaya ve genizde kan tadına neden olabilir.
  • Doğrudan nefes alış verişi ile ilgili bir organ olan akciğerlerde ortaya çıkan bir sorun neticesinde de genizden kan tadı gelebilir. İleri boyuttaki rahatsızlıklarda, ağızdan öksürürken ya da hapşırık refleksi ile birlikte kan gelebilmektedir. Bu durum sorunun çok ciddi olduğunun bir göstergesidir ve acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.
  • Üst solunum yolu hastalıkları ve sinüzit, hem ağızda kan tadı hem de baş ağrısının bir arada görüldüğü rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için kişinin acilen doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir.

Genizden bir kan tadı geliyorsa ve bundan sonraki aşamada ağızda kanama durumu söz konusu ise kanın rengi hangi organda sorun olduğunun açıklanmasına yardımcı olacaktır. Kanama parlak kırmızı bir renge sahip ise üst solunum yolları ile ilgili bir sorun olduğu anlaşılır.

Kanamanın daha koyu ve hatta kahverengi olarak görülmesi ise mide ile ilgili bir sorunun göstergesidir. Bu durumda dışkıda siyahlık mide kanamasını da işaret ediyor olabilir. Kan gelmesi durumunda kişinin en yakın sağlık kuruluşuna ivedilikle gitmesi çok önemlidir.

Ağızda Kan Kokusu ve Baş Ağrısı Tedavisi

Ağızda kan kokusu alınması ve baş ağrısının eş zamanlı olarak ortaya çıkması durumunda, kişinin üst solunum yolları ile ilgili bir sorundan şüphe etmesi gerekir. Yukarıda bahsi geçen hastalık nedenleri detaylı olarak araştırılmalı ve doktor tarafından mutlaka ayrıntılı bir tetkik yapılmalıdır. Aksi halde daha ciddi problemler ortaya çıkabilir ve daha kötüsü hayati risk ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.