Bilgi Yeriniz

Ayak Bileğimde Burkulma Sonrası Sıvı Birikimi

16.05.2018
2.840
Ayak Bileğimde Burkulma Sonrası Sıvı Birikimi

Günlük hayatta bütün yükümüzü ayaklar taşır. Yürürken kolayca başımıza gelebilecek ve sıklıkla yaşanabilen rahatsızlıklardan birisi de ayak bileği burkulmasıdır. Ayak bileğindeki eklemlerin çevresindeki bağ dokuları, burkulma esnasında hasara uğrar. Bu hasarın şiddetine göre ayak bileği burkulmaları üçe ayrılmaktadır:

  • 1.Derece Ayak Bileği Burkulması: Bilekteki bağların normalden daha fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır ve hafif olarak tanımlanırlar. Birinci derece burkulmalarda ayak çevresinde az miktarda şişlik görülür. Ayak çevresinde morarma ve hafif bir ağrı hissi de normal sayılır. Bu tür burkulmalara ayak üzerine basılması da dahil edilebilir.
  • 2.Derece Ayak Burkulması: Orta derece burkulmalardır. Bağların gerilimi birinci dereceye göre biraz daha fazladır ve kısmen de olsa bağlarda bir yırtılma söz konusu olabilir. 2.derece ayak burkulmalarında ayak çevresinde orta şiddette şişlik, morluk ve ağrı görülür. Bu durumda kişi, ayağının üzerine basarken biraz zorlanacaktır.
  • 3.Derece Ayak Burkulması: Üçüncü derece ayak burkulmasında ayak bileğindeki bağlar tamamen yırtılmıştır. Bu tür burkulmalar ciddidir ve sonucunda görülen şişlik, morluk ve ağrı ciddi boyutlardadır. Bu durumda acı hissetmeden ayağın üzerinde durulamaz.

Ayak Bileğimde Burkulma Sonrası Sıvı Birikimi Neden Olur?

Ayak burkulmaları, kimi zaman gün içerisinde çok fazla ayakta durmuş olmaktan, ayaklara aşırı miktarda yüklenme olmasından ötürü dahi olabilir. Hamile ve aşırı kilolu kişilerde bu sorun sıklıkla görülebilir. Uzun süre ayakta durmuş olmanın veya bileği burkmanın sonucunda ayakta sıvı toplanması sorunu görülebilir. Ayak bileği burkulması sonrasında bilekte yer alan damarlar zarar görür. Bu hasar sonucunda da doku arasına damarlardan sıvı geçişi olur. Bu sıvı geçişi o bölgede ödem oluşumuna sebep olur, halk arasında da “ayakta sıvı birikimi” olarak bilinir.

Ayak Bileğimde Burkulma Sonrası Sıvı Nasıl Alınır?

Ayak bileğinde sıvı oluşumu bir takım kazalar(burkulma, ezilme) sonucu, bazı özel durumlarda ya da bazı hastalıklar sonucu oluşabilir. Genellikle ayak bileğindeki damarlarda oluşan bozukluklardan dolayı sıvı birikmesi baş gösterebilir.

Ayak bileğinde oluşan sıvılar genelde kişinin yürümesine, hatta ayağının üzerine basmasına izin vermeyecek boyuttadırlar. Özellikle burkulma sonrası ayak bileğinde oluşan sıvı yürümeye engel olacaktır.

Ayak bileğinde sıvı oluşumu yüksek tansiyon rahatsızlığından ötürü olabilmektedir. İltihaplı eklem romatizmaları da vücutta oluşan bölgelerde sıvı birikimi yapabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarda kişi ilaçlarını aksatmadan, bir süreklilik içinde kullanmalıdır ve düzenli olarak kontrole gitmelidir. Ayak bileği burkulması sonucu sıvı birikmesi durumunda kişi eğer ciddi ağrılar yaşıyor ve yürüyemeyecek duruma geliyorsa, bir doktora başvurması gerekir. Bu rahatsızlığın doğal yollardan bir çözümü yoktur, ödemin temizlenmesi gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.