Bilgi Yeriniz

Karında Üşüme

19.03.2018
11.032
Karında Üşüme

Karında üşüme ya da mide üşümesi, aynı anlama gelen ifadelerdir. Genel olarak midenin üşütülmesi durumu, zararlı mikroorganizmaların mideye müdahalesi sonucunda gerçekleşir. Özellikle hijyen koşullarına dikkat edilmemesi ve bunun yanı sıra besinlerin temizlenmeden ve yıkanmadan tüketilmesi gibi durumlar sonucunda karın üşümesi durumu meydana gelir. Buna ek olarak, hijyenik olan ancak fazlasıyla soğuk olarak tüketilen bazı gıda ya da içeceklerin hızlıca tüketilmesi sonucunda da bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Karında Üşüme Belirtileri Nelerdir?

Karında üşüme genel olarak şu belirtiler ile ortaya çıkmaktadır:

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • İştahın kesilmesi,
  • Halsizlik ve güç kaybı,
  • İshal olma,
  • Ağızda hoş olmayan koku oluşumu,
  • Vücut ısısının yükselmesi.

Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonraki iki ya da üç gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Üç günden daha uzun süren ve geçmek bilmeyen karın üşümesi durumunda, mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Karında Üşüme Nedenleri Nelerdir?

  • Karın bölgesinde üşümenin en yaygın belirtilerinden bir tanesi olan mide krampları, oldukça şiddetli olabilmektedir. Kramplar, soğuk besinlerin hızlı bir şekilde tüketilmesinden ya da bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • En yaygın belirtilerden bir tanesi olan mide bulantısı, beslenme sonrasında ortaya çıkabilir. Özellikle besinlerin yıkanmadan yenmesi sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır. Genel olarak bitkisel tedavi yöntemleri ve sıcak içeceklerin tüketilmesi kişinin kusmasını ve midenin rahatlamasını sağlamaktadır.
  • Regl dönemlerinin başlangıcında ya da bir iki gün öncesinde mide üşümesi sorunu ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ayakların üşütülmesi sonucunda, midede ve karın bölgesinde üşüme durumu regl dönemi başladığında şiddetli ağrı ve kramplarla kendini belli eder.

Karında Üşüme Tedavisi

Karında üşüme sorunu ortaya çıktığında, öncelikle hangi sebeple meydana geldiği bulunmalıdır. Ayakların sıcak tutulması, hijyenik olmayan besinlerin tüketilmemesi, sağlıklı bir beslenme düzenine ayak uydurulması oldukça önemli detaylardır. Bunun yanında, üç günden daha fazla süren karın bölgesi kramplarının mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Ciddi bir mide sorunu olabilir ya da bu durum daha başka bir hastalığın habercisi de olabilir.

Karında üşüme sonucunda ishal ortaya çıkarsa, mutlaka sıvı tüketimi fazlasıyla yapılmalıdır. Kişinin gün içinde yaklaşık 2 – 2,5 litre su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda iyice istirahat edilmesi ve vücudun dinlendirilmesi çok önemlidir. Vücut dinlendikçe midede ve karın bölgesinde de anormal ağrılar azalacaktır.

Karında üşüme durumunda doktora gidildiğinde gerekli test ve tetkikler yapılmalı, gerekli görülürse mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Vücut ısısı anormal biçimde aniden yükselmeye başlamışsa, zaman geçirmeden doktora gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.