Bilgi Yeriniz

El Bileğim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmeliyim?

19.07.2018
2.905
El Bileğim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Bilek ağrısı için ilk önce ortopedi bölümüne gidilmelidir. Eğer bileğinizde farklı bir problem varsa, sizi ilgili bölüme yönlendireceklerdir.

El Bileğim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Ayak, el, bilek, kol gibi uzuvlarımız ağrıları her zaman basit ağrı olarak düşünülmemelidir. Bu yüzden böyle bir ağrı hissettiğinizde eğer birkaç gün sürekli devam etmesi durumunda ya acilden ya da randevu alarak muhakkak ortopedi doktoru ile görüşmelisiniz.

El Bileği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Aslında bilek ağrılarına direkt olarak bir sebep söylemek yanlış olur. Birçok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Burada sizin vücudunuzu dinlemeniz devreye girecektir. Örneğin o gün çok fazla mouse(bilgisayar faresi) kullanmış olabilirsiniz, çok fazla yazı yazmış olabilirsiniz, bir yere çarpmış olabilirsiniz, uyurken üzerine yatmış olabilirsiniz. Eğer neden olabileceğini düşündüğünüzde bu sebeplerden biriyse, bileğiniz yorulmuştur ve bu yüzden tepkisini ağrı olarak gösteriyordur. Böyle bir durumda ise direkt olarak doktora gitmek yerine ağrıyan bileğinizi bir gün kadar kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Bilek ağrısının diğer nedenlerinden bahsedecek olursak;

  • Kireçlenme uzuv ağrılarında çok sık karşılaşılan sebeplerden biridir. Kalıtımsal bir rahatsızlık olabileceği gibi 40 yaş sonrası kişilerde de sıkça karşılaşılabilmektedir. Bu ağrı sürekli bir ağrı olabileceği gibi fizik tedavi gerektiren durumlara dönüşebilmektedir. Bileğinizi ortopedi doktoruna gösterebilir ve bilek egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Tendon iltihaplanmasına bağlı da bileklerde ağrılar oluşabilmektedir. Tendon dediğimiz, özellikle sporcularda çok sık duyduğumuz bu kelime kasların kemikle birleştiği alandır diyebiliriz. Bu alanın zarar görmesi sonucunda ağrılar meydana gelebilmektedir ve kesinlikle doktor kontrolü yapılması gerekmektedir.
  • Sinir sıkışması dediğimiz durumlarda da bilek ağrıları ile çok sık karşılaşılmaktadır. Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz gibi, çok uzun zaman mouse kullanımı ya da uzun süre yazı yazmak gibi bileğin çalışması gereken aktiviteler sonucunda sinir sıkışabilir ve ağrıya neden olabilir. Böyle durumlarda ağrının sebebini direkt olarak anlayabileceğiniz gibi doktora gitmeden önce bileğinizi dinlendirmeye çalışın. Eğer birkaç gün daha ağrı devam ediyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde yarar olacaktır.
  • Bileklerde meydana gelen ağrıların sebeplerinden biri de tümörlerdir. Bu tümörler genelde yoğun bilek kullanımına ya da ağır taşımaya bağlı olarak tam bilekte kendini göstermektedir. Genelde iyi huyludur, sürekli bir ağrısı olmaz fakat tümör olan bileğinizi çok zorlarsanız veya bir yere çarparsanız hassasiyet kazanıp birkaç gün ağrımasına sebep olabilmektedir. Bu tür tümörler belirli testler sonucunda kesinlikle iyi huylu ise küçük bir operasyonla alınmaktadır.
  • Ağrı sebeplerinden en bilineni ise romatizmadır. İlerleyen yaşlarda daha sık karşılaşılan bu hastalık da genelde belirli zamanlarda şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda uzman gerekli görülürse, doktor gözetiminde ilaç kullanmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.