Bilgi Yeriniz

Emzirme Döneminde Röfle

24.06.2018
2.995
Emzirme Döneminde Röfle

Gebelik ile başlayan ve son derece hassas olan annelik süreci, bebeğin emzirme süreci ile devam eder ve bu süreçte de annenin birçok konuda dikkatli hareket etmesi gerekir. Özellikle doğumdan sonra, emzirme döneminin başlaması ile annenin tükettiği besinler ya da maruz kaldığı kimyasal ürünler süt vasıtasıyla bebeğe geçerek zarar verebilmektedir. Bu dönemde, bebek için hijyenik bir ortam sağlanması, annenin beslenme düzeni ya da kullanılan ilaçlar gibi bir çok noktada dikkatli olmak bir zorunluluktur. Aksi halde bebek olumsuz yönde etkilenebilir ya da bebekte olası bir risk faktörü ortaya çıkabilir.

Annelerin emzirme döneminde en fazla merak ettikleri konulardan bir tanesi de bu dönemde saçın boyanıp boyanamayacağı yahut röfle gibi işlemler yaptırılıp yaptırılamayacağıdır.

Emzirme Döneminde Röfle Yaptırmak

Emzirme dönemindeki yeni annenin piyasada satılan ve kimyasal maddeler barındıran saç boyası ve türevi ürünlerden kesinlikle kaçınması gerektiği bilinmektedir. Ancak bunun yanı sıra, bitkisel ve içinde katkı maddesi bulunmayan ürünler tercih edilebilir. Yine de kullanılacak olan saç boya malzemesi ile ilgili doktordan da onay alınması tavsiye edilmektedir. Bu konuda görüşler farklı olsa da bitkisel içeriklere sahip ürünlerde genel olarak bir sorun bulunmadığı da bilinmektedir.

Emzirme döneminde röfle yaptıran annelerde bir sorun ortaya çıkmadığı bilinmekte ise de yine de bir önlem olarak bu tür işlemler için doğumdan sonra en az 3 ay kadar beklenmesi önerilmektedir. Bunun nedeni ise röfle için kullanılan boyada bulunan kimyasalların anne sütüne geçme riski bulunmasıdır.

Emzirme Döneminde Diğer Saç Ürünlerinin Kullanımı

Emzirme döneminde saça uygulanan diğer işlemlerin zararlı olup olmayacağı konusu da bir hayli önemlidir. Annenin saçında kullanılacak olan boya veya röfle dışındaki kalıcı perma gibi işlemler için de kimyasal ürünlerin kullanıldığı bilinen bir durumdur. Saçın perma işleminde dalgalı hale gelmesi için özel bir kimyasal solüsyon uygulanır, bunun yanı sıra dalgaların kalıcı olabilmesi için ikinci defa solüsyon işlemi uygulanır. Bu işlemler esnasında bu malzeme saç derisi tarafından emilir ve annenin vücuduna yayılır.

Tıpkı perma gibi, saçın düz halde kalabilmesi için de benzeri bir işlem uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle emziren annelerin bu tür işlemlerden de en az 3 – 4 ay boyunca kaçınması gerekmektedir.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Emzirme döneminde bir hassasiyet söz konusu olduğu için annenin birçok şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlardan temel olanlara aşağıda yer verilmiştir.

  • Emziren anne, kullanacağı bütün ilaçlar ile ilgili doktora danışmak ve ondan fikir almak durumundadır.
  • Zararı olduğu alenen belli olan ürün ve besinlerden de uzak durulmalıdır.
  • Emzirme nedeniyle meme ucunda oluşan deformasyon ya da yara oluşumu durumlarında, bu bölgelere uygulanacak olan krem ya da nemlendirici ürünlerin kimyasal olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.