Bilgi Yeriniz

Batında Serbest Sıvı

06.05.2018
4.581
Batında Serbest Sıvı

Pelvis bölgesi ve göğüs arasında kalan kısma batın adı verilmektedir. Bu bölgede çeşitli nedenlerle sıvı birikmesi söz konusu olabilmektedir. Su birikmesine neden olan su keselerine tıp literatüründe ascite adı verilmektedir. Bu durum genel olarak kanser, böbreklerde yetmezlik, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarında ortaya çıkmaktadır.

Batında Serbest Sıvı Nedenleri Nelerdir?

  • En sık sıvı birikme nedeni, karaciğer sirozu hastalığıdır. Genellikle ascite birikmesi görülen kişilerde teşhis karaciğer sirozunu gösterir. Bağırsak, mide, dalak ve pankreastan kan getirme görevine sahip olan toplar damarlarda siroz kaynaklı bir basınç artması sonucunda karın boşluğunda sıvı birikmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda yine sirozdan kaynaklanan nedenlerle lenf damarlarından karın boşluğuna doğru lenf sıvısı da sızabilmektedir. Siroz, bunlara ek olarak vücudun kan dolaşım hızını azaltır ve böbreklerde tuz birikmesi ortaya çıkar. Bu da karın boşluğunda asit yükselmesine ya da birikmesine yol açabilir.
  • Böbreklerin tuz ve su tutması sonucunda protein kaybı ortaya çıkar ve bu da karın boşluğunda sıvı birikimine neden olabilir.
  • Kalp yetersizliği teşhisi konan hastalarda da karın bölgesinde sıvı birikebilmektedir. Aynı zamanda bu hastalarda bacak bölgelerinde ödeme de sıkça rastlanır.
  • Hipotiroidi yani pankreasta tiroid hormonunda ortaya çıkan eksikliklerde de karın boşluğunda sıvı birikimi ortaya çıkabilmektedir.

Batında serbest sıvı meydana gelmesi şikayeti ile doktora giden hastalara gerekli tetkikler yapılır. Eğer hastada karaciğer sirozu mevcut ise karaciğerde, dalak ve böbreklerde kanın geçişi engellendiği için patolojik bir tıkanıklık ortaya çıkar. Bu durumda hastanın bir an önce tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Batında Serbest Sıvı Tedavisi

Batında serbest sıvı birikmesinde ilk olarak amaçlanan, sıvı birikmesine yol açan nedenlerin teşhis edilmesidir. Bu soruna maruz kalan birçok hastanın tedavisi ayakta yapılmaktadır. Ancak hastada enfeksiyon kapma olasılığı bulunduğunda, yatarak tedavi edilmesi söz konusu hale gelir.

Karaciğer sirozu nedeniyle ortaya çıkan batında sıvı birikimi şikayetinde, hastada siroza yol açan etmenlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Hasta alkol tüketmekte ise alkolden uzak tutulur. Siroza yol açan neden ilaçlar ise, uzman hekim gerekli görürse muadil bir ilaç grubu kullanılır ve bu duruma yol açan ilacın hastaya verilmesi artık bırakılır.

Batında serbest sıvı birikimi, en kısa sürede boşaltılmalıdır. Bazı hastalarda her ne kadar bu mümkün olmasa da, en azından hastanın yaşam kalitesinin düşmemesi adına birtakım çalışmalar yapılmaktadır.

Batında serbest sıvı birikmesi, tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Erken tedavi edilmez ise iç organlarda hasar oluşumu meydana gelebilir. Bu nedenle en kısa zamanda tedaviye başlamak için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.