Bilgi Yeriniz

Hareketle Beraber Ani Zonklama

16.03.2018
5.365
Hareketle Beraber Ani Zonklama

Bazen kişi hareke tetiği anda, baş ya da boyunda ani bir ağrı yahut zonklama hissedilir. Bu ağrı ya da zonklama hissi bir anda son derece şiddetli bir biçimde ortaya çıkabilir ve kişinin daha önce maruz kaldığı travmalar varsa, onlarla bağlantılı da olabilir. Durumun kan değerleri ile de ilgisi olabilir. Bu durum bir defa gerçekleştiğinde büyük sorunlara yol açmaz ancak her defasında ani hareketler sonucu meydana gelmesi, bedende ciddi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu yüzden mutlaka neden araştırılmalıdır.

Ani Zonklama Nedenleri Nelerdir?

  • Hareket halindeki bir vücutta ATP yani enerji harcaması söz konusudur. ATP kaynağı olarak ise glikoz kullanılmaktadır. Aniden hareket edildiğinde vücut normalden çok daha fazla enerji yakar ve bu da aniden şekerin düşmesine neden olur. Özellikle ani zonklama, göz kararması, baş dönmesi ve nefes alıp vermenin hızlanması, bu durumun diğer belirtileridir.
  • Tıpkı kan değerlerinin düşmesi gibi kan basıncı ile ilgili değişiklikler de hareket edildiğinde ani zonklama hissi yaratabilir. Kan basıncı bir anda yükseldiğinde ise tıpkı kan şekeri düştüğünde olduğu gibi zonklama ve baş dönmesi sorunları bir anda ortaya çıkabilir.
  • Baş, ense ya da boyun bölgesinin ani bir travmaya maruz kalması sonrasında ani hareket edildiğinde yine bir zonklama hissi ortaya çıkabilir. Bu durum travmadan kaynaklı ise tehlikeli olabilir. Bu yüzden derhal doktora gidilmelidir.
  • Normal baş ağrılarından farklı olarak migren ağrısı, kimi zaman zonklama şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Migrende temel neden beyin damarlarının daralması ve gevşemesi iken, buna yol açan etken henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak migren türü ağrıyı tetikleyen bazı durumlar söz konusudur. Bunlar şöyle sıralanabilir: stres, aşırı uyku ya da uykusuzluk hali, uzun süre aç kalmak, hormon ya da doğum kontrolünde kullanılan bazı ilaç türleri. Başın tek bir tarafından ortaya çıkan ve son derece şiddetli olan migrende, baş bölgesi hareket ettirilmemeli ve mümkünse ağrı geçene kadar sabit bir biçimde uzanılmalıdır.

Hareketle Birlikte Ani Zonklama Nasıl Tedavi Edilir?

Kan basıncı ya da kan değerlerindeki düşüklük nedeniyle meydana gelen ani zonklama ve baş dönmesi durumunda, uygun ilaçlar doktor tarafından hastaya tavsiye edilir ve reçeteye yazılır. Eğer sorun travma kaynaklı ise, beyinde bir hasar söz konusu olabilir. Bu yüzden mutlaka muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Problem migren türü bir baş ağrısı ise ani zonklamaların meydana gelmemesi için ışık ve sesten uzak bir odada, mümkünse bir ilaç alınarak uyunması ve dinlenilmesi tavsiye edilebilir. Seçilen ilacın doktor onayından geçmesi önemlidir. Bu yüzden bu gibi ağrılarda rastgele ilaç alınmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.