Bilgi Yeriniz

Dikişli Bölgede Sertlik

27.07.2018
8.210
Dikişli Bölgede Sertlik

Dikiş, cerrahi müdahaleler sonucunda derinin eski halini alması için gerekli işlemlerden biridir. Dikiş sonrası bazı durumların görülmesi ise kaçınılmazdır. Bölgede oluşan sertlik ise en sık görülen durumlardan biridir. Bu sertlik beraberinde ödem oluşumu ve sızı şeklinde ağrılara sebep olabilir.

Vücuttaki sıvı birikimi ödem olarak adlandırılır. Her ameliyat sonrası olmasa da bazı ameliyatlar sonrasında dikişli bölgede sertliğin oluşması normaldir. Örneğin sezaryen doğum yapan kadınların birçoğunda bu duruma rastlanır.

Dikişli bölgede oluşan sertlik, kaşıntı, ağrı gibi durumlar oluştuğunda ve sıklaştığında; normalliğini sorgulamadan direkt hekiminize başvurmalısınız.

Telaşa Kapılmayın

Ödemin, vücuttaki sıvı birikimi oluşundan bahsetmiştik. Dikişli bölgelerde oluşan ödem ameliyata bağlı olarak normal karşılanır veya karşılanmaz.

Dikiş sonrası sertliğin normal olup olmadığına karar verilirken, ödemin miktarı büyük önem taşır. Küçük ödemler normal karşılanırken, büyük ödemler normal olarak kabul edilmez. Çok ağrıya sebep olan ödemler ve sürekli tekrarlanan ödemler karşısında kendisi geçer diye düşünüp, hekime başvurmamayı ihmal etmeyiniz. Genel olarak bu tip durumlarda enfeksiyon tanısı konup, iltihapların giderilmesi yolunda işlemlere başvurulur. Fakat hastaneye gitmeden, eczaneden ilaçlar alarak geçmesini beklememelisiniz.

Dikişler Hakkında Genel Bilgiler

1-)Pansuman

Pansuman işlemi çok önemlidir. Pansumanı evde yapacak kişinin olan ya da hastanede yapan sağlık görevlisinin elleri mutlaka temiz olmalıdır. Pansuman yapılırken kullanılacak gereçlerin mutlaka steril olması gerekir. Ayrıca kullanılan her ürün, tek kullanımlıktır ve bir daha kullanılamaz. Özellikle gazlı bezler kullanıldıktan sonra atılmalıdır. Yapılan her dikiş sonrası pansumana ihtiyaç yoktur. Herkesin aklına takılan su ile temas konusunda da hekiminize danışmayı unutmayınız. Hekiminizin söylemediği herhangi bir şey yapmamaya özen gösteriniz.

2-)Dikişlerin Alınması

Yaklaşık 1 -2 hafta sonra ameliyata bağlı olarak dikişlerin alımı gerçekleşir. Dikişin yapıldığı birçok kişi dikiş izinin kalıp kalmayacağını merak eder. Bu noktada ilk olarak dikişlerinizin türünü biliyor olmanız gereklidir. Dikiş türleri, emilen/eriyen ve emilmeyen olarak iki ayrı grupta incelenir.

Emilen dikişler estetik operasyonların çoğunda kullanılmaktadır. Bu tür dikişler zamanla vücudun kendi kendine eritmesiyle yok olacak dikişlerdir. Ameliyat türüne bağlı olarak dikişlerin yok olma süresi değişir. Emilen dikişler, vücutta herhangi bir iz bırakmaz. Emilmeyen dikişler, doktorun belirli bir tarih sonrası kendisinin alması gereken dikişlerdir. Böyle dikişler ya alınır ya da ömür boyu vücudunuzda kalabilir. Emilmeyen dikişler, küçük de olsa vücutta iz bırakır. Vücutta izi kalan dikişleriniz eğer sizi rahatsız ediyorsa estetik cerraha başvurabilirsiniz.

Dikişler alınırken, dikişlere pansuman ve bakım yapılırken mutlaka steril olunmalıdır. Bölgenin herhangi bir enfeksiyon kapmaması için bu duruma ekstra özen gösterilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.